Polska ma już osiem medali na XXIII Letnich Igrzyskach Głuchych

24.07.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. inf. prasowa
Źródło: inf. prasowa
Zbiorowe zdjęcie 12 pływaków, medalistów sztafety z Rosji, Japonii i Polski. Wszyscy trzymają w dłoniach swoje medale

Srebro w judo i trzy brązy w pływaniu. To kolejne nabytki polskiej reprezentacji podczas XXIII Letnich Igrzysk Głuchych w tureckim mieście Samsun. Polacy już podwoili swój stan posiadania z poprzednich Igrzysk w Sofii w 2013 r.

Po szczęśliwym dla Polaków trzecim dniu Igrzysk, gdy nasi sportowcy zdobyli aż cztery medale, w tym jeden złoty, ich dobra passa trwa. 21 lipca 2017 r. srebrny medal wywalczyła w kat. +78 kg judoczka Natalia Brzykcy, która przegrała przez ippon (decyzję sędziego) tylko z Ukrainką Oksaną Krawczenko.

Natalia Brzykcy, w dresie reprezentacji Polski, prezentuje swój srebrny medal
Judoczka Natalia Brzykcy ze swoim srebrnym medalem

Mocni w wodzie

Polscy sportowcy udowodnili jednak, że zwłaszcza w pływaniu są prawdziwą potęgą. Także 21 lipca trzecie miejsce na podium zdobyła z czasem 7.55,38 polska sztafeta pływacka na 4x200 m stylem dowolnym w składzie: Juliusz Sawka, Jakub Kramarczyk, Konrad Powrożnik, Artur Pióro. Polski skład uległ jedynie reprezentacjom Japonii (7.40,91) i Rosji (7.51,82).

Również sobota okazała się dla polskich olimpijczyków udanym dniem. Drugi już medal zdobyła Julia Chmielewska. Po srebrze na 50 m stylem klasycznym, wywalczyła brąz na 200 m tym samym stylem, przepływając cały dystans z czasem 2.43,50. Szybsze były od niej jedynie Białorusinka Aksana Petruszenka (2.35,90) i Rosjanka Kristina Szajachmetowa (2.43,26).

Trzy kobiety stoją z medalami na podium. Od lewej: Białorusinka, Rosjanka i Polka
Julia Chmielewska (na zdj. z prawej) zdobyła w Samsun już drugi medal, tym razem brązowy

Pierwszy swój medal na tych Igrzyskach zdobył Juliusz Sawka. Zajął trzecie miejsce w pływaniu stylem grzbietowym na 200 m z czasem 2.08,30. O nieco ponad pół sekundy wyprzedził go Japończyk Kanaji Yoshikazu (2.07,77). Ich obydwu zdystansował, i to znacznie, Amerykanin Matthew Klotz (2.01,96).

Trzech pływaków stoi na podium prezentując medale. Od lewej: Japończyk, Amerykanin i Polak
Amerykanin, Japończyk i Polak Juliusz Sawka – taka była kolejność 200 m stylem grzbietowym

Piłkarki o krok od finału

Na igrzyskach w Turcji świetnie radzą sobie też polskie piłkarki i koszykarki. Po zaciętym meczu i pięknym golu Justyny Siwek nasze reprezentantki w piłce nożnej pokonały gospodynie, Turczynki 1:0 i prowadzą w grupie. Jeśli uda im się powtórzyć sukces w starciu z Chinkami, finał stanie przed nimi otworem.

Igrzyska potrwają do niedzieli, 30 lipca. Polacy jak na razie zajmują 11. miejsce w klasyfikacji medalowej.