Rozegrano II edycję VIII PP Żeglarzy Niepełnosprawnych

13.09.2011
Autor: Marek Winiarczyk, fot. Marek Winiarczyk
Źródło: inf. własna

5 i 6 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano drugą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Organizatorami regat były Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

Pierwszego dnia, z powodu optymalnych warunków pogodowych (słońce i silny wiatr 4-5 B), Komisja Sędziowska pod kierownictwem Andrzeja Szocika nakazała refowanie i zarówno zawodnicy niepełnosprawni ruchowo,  jak i  niesłyszący ścigali się na jachtach kabinowych  Sasanka. Rozegrano trzy wyścigi.

Na zdjęciu: wyścigu podczas II edycji VIII Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo we wszystkich startach zwyciężył faworyt regat, wielokrotny mistrz Polski Andrzej Bury z Jastrzębia Zdroju. W drugim wyścigu nie obyło się jednak bez niespodzianek. Przez większą część dystansu prowadził Feliks Basłyk z Giżycka, jednak w końcowym etapie rywalizacji ominął linię mety i chciał kontynuować wyścig. Wywołało to gromki śmiech wśród pozostałych załóg.

W kategorii żeglarzy niesłyszących po pierwszym dniu regat prowadził faworyt Tomasz Gumiński, który również wygrał wszystkie trzy wyścigi.

Drugiego dnia rano było deszczowo, dopisał jednak wiatr (2–4 B) i do obiadu odbyły się cztery wyścigi. Po obiedzie rozpogodziło się, wyszło słońce i do wieczora rozegrano kolejne trzy wyścigi. Andrzej Bury wygrał wszystkie z wyjątkiem ostatniego, a Tomasz Gumiński był wyraźnie zmęczony i nie wygrał żadnego z nich.

Regaty asekurowała Straż Pożarna z Miłek.

Organizatorzy zaprosili zawodników na III edycję  VIII Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która odbędzie się w dniach 24-25 września 2011 r.