Bury i Gumiński faworytami VIII Pucharu Polski w żeglarstwie

01.08.2011
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa, fot.: mat. organizatora

30 i 31 lipca br. w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku odbyła się  pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. W zawodach wystartowały 22 załogi: w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo - 14 załóg, a w kategorii żeglarzy niesłyszących - 8 załóg. Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo ścigali się na sasankach, a zawodnicy niesłyszący - na omegach.

W sobotę, pierwszego dnia regat, z powodu słabego wiatru rozegrano jedynie trzy wyścigi. W kategorii żeglarzy niesłyszących zdecydowanym faworytem był tego dnia Tomasz Gumiński z Warszawskiego Klubu „Wars”, który ze sporą przewagą  wygrał wszystkie wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Andrzej Bury z Jastrzębia Zdroju; zwyciężył w dwóch wyścigach, a w jednym zajął miejsce trzecie.

W niedzielę wiatr dopisał (2-4 B) i rozegrano cztery wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo poza konkurencją był  Andrzej Bury, który ze znaczną przewagą wygrał we wszystkich startach. W kategorii żeglarzy niesłyszących Tomasz Gumiński tylko raz dał się wyprzedzić Ewie Dąbkowskiej.

Na zdjęciu: VIII Puchar Polski w Żeglarstwie Niepełnosprawnych

Organizatorami regat były Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Podobnie jak w roku ubiegłym, na organizację przedsięwzięcia nie otrzymano żadnego dofinansowania. W tej sytuacji gościny i sprzętu udzieliło uczestnikom Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko.

Terminy i liczba kolejnych tegorocznych edycji Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych uzależnione są od sposobu załatwienia odwołania od decyzji o odmowie dofinansowania zadania – informują organizatorzy.