ME w pływaniu: jedyne złoto dla Joanny Mendak

12.07.2011
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Na zakończonych w Berlinie Mistrzostwach Europy w pływaniu polska reprezentacja zdobyła 14 medali. To wynik, który pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej w Niemczech spisały się dziewczyny. Po trzy medale do kraju przywiozły Joanna Mendak, Karolina Hamer i Katarzyna Pawlik.

Mendak (złoto, srebro i brąz), Hamer (srebro i dwa brązy) i Pawlik (srebro i dwa razy brąz) to pływaczki, które od lat królują nie tylko na polskich pływalniach. Przyzwyczajeni zostaliśmy do złota, ale - w obliczu rosnącego poziomu pływania - ich wyniki można zaliczyć do bardzo dobrych. W sumie jednak nasz kraj reprezentowało 19 zawodników, a medale zdobyli „starzy wyjadacze”. Oprócz wspomnianych wcześniej pływaczek, do osób, które wróciły z podniesionym czołem, dodać trzeba Paulinę Woźniak, Grzegorza Polkowskiego, Marcina Ryszkę i Krzysztofa Paterkę.

Miłą niespodzianką był brąz zdobyty przez młodą zawodniczkę Oliwię Jabłońską na 400 m stylem dowolnym. Dla tych, którzy pojechali na tej rangi imprezę po raz pierwszy w życiu lub od niedawna pojawiają się na międzynarodowych arenach, poziom zawodników innych krajów był zbyt wysoki. Świat już dawno od nas odpłynął i ta odległość powiększa się z miesiąca na miesiąc. Pływanie, które niegdyś obok lekkiej atletyki i szermierki było naszą złotą dyscypliną, zostało zepchnięte daleko w tył.

- Europa gna do przodu, my odstajemy - tłumaczył Przemysław Czech, team leader naszej ekipy - Zawody były doskonale zorganizowane, każdy szczegół świetnie dopracowany. Zagraniczne ekipy były profesjonalnie przygotowane do zawodów. Na pływalni padały rekordy świata; wiadomo, że w Londynie będzie jeszcze trudniej.

To dosyć posępna perspektywa, ale też nic się nie dzieje bez przyczyny. Fatalna sytuacja finansowa PZSN START, brak pieniędzy na szkolenia i zgrupowania ograniczone do minimum przyniosły smutny efekt, którego można się było spodziewać. Pływacy popłynęli na miarę swoich możliwości, a tych możliwości starczyło na 14 medali i 17 pozycję naszego kraju w tabeli medalowej. Dla porównania, ekipa Ukrainy zdobyła 105 medali i zajęła pierwsze miejsce w tabeli. Drudzy byli Brytyjczycy z dorobkiem 83 krążków, a na trzecim miejscu uplasowali się Hiszpanie.

Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.