XVI Orlen Polish Open: francuskie zwycięstwa z polskim tłem

23.06.2010
Autor: Maciej Kowalczyk

Francuski tenisista na wózku Frederic Cazeaudumec został zwycięzcą turnieju singlowego w tegorocznym Orlen Polish Open (pula nagród 15 tys. dol.). Polacy grali role drugoplanowe. Wyjątkiem okazał się Piotr Jaroszewski, który w zespole z Czechem Miroslavem Brychtą zwyciężył w grze podwójnej.

Do Płocka na turniej ITF 2 przybyło 40 sportowców. W grze singlowej mężczyzn, najsilniej obsadzonym turnieju zawodów, niepokonanym okazał się Francuz Frederic Cazeaudumec. W drodze do finału ograł m.in. najsilniejszego polskiego tenisistę na wózku Piotra Jaroszewskiego. Francuz wygrał z nim w ćwierćfinale w setach 7:6 (3), 6:2. W finale zaś Cazeaudumec zwyciężył z Brytyjczykiem Davidem Phillipsonem 7:6 (5), 6:3.

Jaroszewski był jedynym Polakiem, który dotarł do ćwierćfinału turnieju głównego płockich zawodów. Albin Batycki przegrał bój o ćwierćfinał z Gordonem Reidem z Wielkiej Brytanii 4:6, 7:5, 0:6.

Wśród kobiet spośród sześciu uczestniczek aż cztery były zawodniczkami z Polski. Do półfinałów awansowały: Judyta Olszewska, po zwycięstwie nad Katarzyną Wojcieszak w setach 5:7, 6:2, 6:3, i Lucyna Mietrkiewicz, pokonawszy Katarzynę Górską 6:0, 6:2. Dalej było już gładko, ale pod górkę. Olszewka przegrała z Christine Schoenn z Francji 2:6, 3:6, a Mietrkiewicz uległa Arlecie Racineaux, także z Francji, 5:7, 0:6. Francuski finał rozstrzygnęła na swoją korzyść Schoen, pokonując rywalkę w setach 6:2, 6:0.

Wśród quadowiczów (kategoria tenisistów na wózkach z porażeniem czterokończynowym) jedyny nasz reprezentant Jacek Wierdak po zwycięstwie nad Francuzem Patrickiem Sappiną, po emocjonującym pojedynku ćwierćfinaowym w setach 3:6, 6:3, 6:2, w półfinale uległ Brytyjczykowi Adamowi Fieldowi. Brytyjczyk pokonał Polaka bez straty gema. W finale Field spotkał się ze swoim rodakiem Antonym Cotterillem i przegrał z nim 2:6, 2:6.

Najwięcej emocji było w finałach gry podwójnej. Oba pojedynki – w kategoriach pań i panów – odbyły się z udziałem Polaków. W finale debla kobiecego Christine Schoenn i Arlette Racineux (obie z Francji) bardzo gładko rozprawiły się z Polkami Judytą Olszewską i Katarzyną Wojcieszak 6:3, 6:0. Drugi finał pomiędzy parami Miroslav Brychta i Piotr Jaroszewski a Frederic Cattaneo (Francja) i David Phillipson był pojedynkiem niezwykle zaciętym. Pierwszy set trwał ponad godzinę. Zakończył się na korzyść pary polsko-czeskiej. W kolejnym secie nasi zawodnicy ugrali tylko jednego gema i o wszystkim miał zadecydować tie-break. W nim kibice na brak emocji narzekać nie mogli - wynik 16:14 mówi sam za siebie. Miroslav Brychta i Piotr Jaroszewski wygrali 7:6 (3), 1:6, 16:14.