MŚ w pływaniu: Paulina Woźniak z brązem w stylu zmiennym

05.12.2017
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Basen pływacki

Paulina Woźniak została brązową medalistką mistrzostw świata w pływaniu na dystansie 200 m st. zmiennym w klasie niepełnosprawności S9. Medal 25-latki jest trzecim na tej imprezie wywalczonym przez naszych pływaków.

Po czwartej lokacie na 100 m st. grzbietowym, Woźniak zaprezentowała się na dystansie 200 m stylem zmiennym. Polka spokojnie rozpoczęła finał tej konkurencji, zajmując siódmą lokatę po pierwszej długości basenu. Po 100 metrach Polka wysunęła się już na trzecią lokatę, z minimalną stratą do Węgierki Zsofii Konkoly.

Polka po trzech długościach basenu traciła jedynie 0,15 sek. do prowadzącej Danieli Gimez z Argentyny i o 0,10 sek. do Nurii Marquez Soto z Hiszpanii, plasując się na trzecim miejscu. Ostatecznie Polka wywalczyła brąz, tracąc 2,21 sek. do Hiszpanki. Marques uzyskała wynik 2.40,75. Przed Pauliną Woźniak uplasowała się jeszcze Jialing Xu z Chin z czasem 2.42,19.

Polacy tuż za podium

Dwóch Polaków reprezentowało nas w klasie S2 na dystansie 50 metrów st. grzbietowym. Jacek Czech był czwarty, zaś Kamil Otowski piąty. Triumfował Chińczyk Liankang Zou z rekordem mistrzostw – 48,62 sek., przed rodakiem Benyingiem Liu (wolniejszy o 3,86 sek.). Brąz wywalczył Alberto Abarza z Chile, a jego czas (56,32 sek.) jest nowym rekordem kontynentu.

Poza podium uplasowała się również Joanna Mendak. Polka na dystansie 100 m st. dowolnym (S13) uzyskała czas 1.03,19 i brąz z Hiszpanką Ariadną Edo Beltran przegrała o jedynie osiem setnych. Mistrzyni świata, Carlotta Gilli z Włoch, jako jedyna zeszła poniżej minuty (59,12 sek.). Srebro wywalczyła Rebecca Meyers (USA), która straciła do Amerykanki 2,74 sek.

Kolejne czwarte miejsce wywalczył 21-letni Patryk Karliński, tym razem w finale 100 m st. dowolnym (S10). Nasz pływak uzyskał czas 56,74 sek., tracąc do zwycięzcy Andre Brasili z Brazylii 4,14 sek. Drugi był kolejny Brazylijczyk, Phelipe Rodrigues (53,24 sek.), zaś podium uzupełnił Hiszpan David Levecq (56,19 sek.).

Trochę zabrakło

Dwa starty za sobą ma również Michał Golus. Polak do finału 50 m st. dowolnym (S8) awansował z trzecim wynikiem, niestety finał zakończył na czwartek pozycji. Polak uzyskał czas 28,25 sek. Triumfował Chińczyk Haijiao Xu z czasem 26,87 sek., przed rodakiem Guanglongiem Yangiem (wolniejszy o 0,39 sek.) i reprezentantem gospodarzy, Luisem Armando Andrade Guillenem (przegrał o 0,79 sek.).

Wcześniej Polak zajął szóstą lokatę w finale 100 m st. dowolnym (S8) z czasem 1.05,58. Kolejność na podium była identyczna.

Kolejną czwarta lokatę wywalczyła Oliwia Jabłońska w finale 100 m st. dowolnym (S10). 20-latka uzyskała czas 1.04,95, a jej strata do brązowej medalistki Węgierki Bianki Pap wyniosła 0,25 sek. Złotą medalistką została Alessia Scortechini z Włoch, która Chinkę Yi Chen pokonała o dwie setne sekundy.

Piąta w klasie S4 na dystansie 50 m st. grzbietowym była Karolina Hamer. Rekord świata ustanowiła Jiao Cheng z Chin z czasem 46,51 sek. Azjatka pokonała Monikę Boggioni o 0,35 sek., a Włoszka ustanowiła nowy rekord Europy – 46,86 sek. Podium uzupełniła Yue Deng z Chin z czasem 52,76 sek.