Barbara Niewiedział mistrzynią świata na 1500 m! Rafał Korc z brązem

17.07.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Ilona Berezowska
Barbara Niewiedział podczas biegu na bieżni stadionu

Barbara Niewiedział zdobyła pierwszy złoty medal dla reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce – w biegu na 1500 m (kat. T20). Kilkanaście minut wcześniej brązowy medal w tej samej konkurencji zdobył Rafał Korc.

Polka od początku biegła na czele grupy pościgowej, ponieważ do przodu wyrwała Amerykanka Kaitlin Bounds. Druga z naszych zawodniczek, Arleta Meloch, także trzymała się w „peletonie”.

Okazało się jednak, że Amerykanka przeceniła swoje siły i na 400 m przed metą rywalki, z Barbarą Niewiedział na czele, minęły ją. Na czoło wysunęły się Polka, Ukrainka Ludmiła Danylina i Węgierka Ilona Biacsi.

Na ostatnim wirażu nasza zawodniczka zaczęła odsadzać rywalki i ostatecznie z dużą przewagą wygrała, osiągając czas 4.33,82. Druga była Ukrainka, a trzecia Węgierka. Piąte miejsce zajęła Arleta Meloch.

Brąz tuż wcześniej

Kilkanaście minut wcześniej w finale biegu na 1500 m (kat. T20) startowali Rafał Korc i Sylwester Jaciuk.

Korc długo biegł w pierwszej trójce z Portugalczykiem Cristiano Pereirą i Amerykaninem Michaelem Branniganem. Na kilometr przed metą ten ostatni mocniej zaatakował i oderwał się od czołowej grupy.

Amerykanin nie dał się dogonić już do końca. Z wynikiem 3.53,05 (rekord mistrzostw świata) zdobył złoty medal. Srebrny trafił do Portugalczyka, a Korc musiał się zadowolić brązem. Jaciuk był na mecie siódmy.