MŚ w Lekkiej Atletyce: Michał Derus z brązowym medalem w sprincie

15.07.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Ilona Berezowska
Michał Derus na bieżni tuż po ukończeniu biegu

Michał Derus zdobył brązowy medal w biegu na 100 m (kat. T47) podczas odbywających się w Londynie Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. To drugi krążek dla Polaków podczas tej imprezy.

Michał Derus bronił mistrzostwa świata na dystansie 100 m, zdobytego dwukrotnie – w Lyonie (2013) i Ad-Dausze (2015). We Francji z czasem 10,93 pokonał Australijczyka Gabriela Cole'a (10,96) i Brazylijczyka Yohanssona Nascimento (10,99). Dwa lata temu w Katarze Polak ustanowił rekord mistrzostw – 10,73. Drugi na mecie był Nascimento (10,99), a trzeci – Hao Wang z Chin (11,06).

Rok temu, podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio, Polak był już jednak drugi. Wygrał rewelacyjny 19-latek z Brazylii, Petrucio Ferreira dos Santos, który czasem 10,57 ustanowił nowy rekord świata w tej kategorii sprawności, a o zwycięstwie Polaka nad Nascimento zdecydował zapis z fotokomórki.

O setną sekundy od srebra

W Londynie już w biegu półfinałowym Ferreira dos Santos pobił należący do Derusa rekord mistrzostw świata, wygrywając eliminacje z czasem 10,67. W drugim z biegów półfinałowych najlepszy był Polak (10,87).

W finale fenomenalnie wystartował Nascimento. Gonili go Derus i Ferreira dos Santos, który ostatecznie wygrał, czasem 10,53 bijąc rekord świata w tej kategorii niepełnosprawności. Drugi był Nascimento (10,80) o setną sekundy przed Polakiem, dla którego czas 10,81 był i tak najlepszy w tym sezonie.

Dwa razy tuż za podium

Drugiego dnia mistrzostw nasze zawodniczki dwa razy znalazły się tuż za podium w biegach na 200 m.

Najpierw Anna Trener-Wierciak, która z czasem 28,32 była czwarta w kat. T38. Wygrała, bijąc rekord świata (26,11), Brytyjka Sophie Hahn.

Późnym wieczorem odbył się też finałowy bieg Alicji Fiodorow w kat. T47. Polka długo biegła na medalowym miejscu, jednak, mimo swojego najlepszego w tym sezonie czasu (25,79), zakończyła rywalizację na czwartej pozycji. Do medalu zabrakło ośmiu setnych sekundy. Wygrała Deja Young z USA (25,10).