Polscy koszykarze na wózkach wywalczyli awans na mistrzostwa świata!

29.06.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Robert Szaj (na zdj. Piotr Łuszyński podczas meczu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 2012)
Koszykówka na wózku. Polski zawodnik jedzie z piłką na kolanach

Reprezentacja Polski w koszykówce na wózkach awansowała do przyszłorocznych mistrzostw świata w Hamburgu. Stało się tak dzięki zwycięstwu nad Izraelem 28 czerwca 2017 r., podczas mistrzostw Europy. Do wygranej poprowadził Polaków grający trener reprezentacji Piotr Łuszyński, który zdobył 36 punktów, dokładając do tego 9 zbiórek i 6 asyst.

Polacy zaczęli od prowadzenia w pierwszej kwarcie 19:14. Niestety, w drugiej odsłonie pojedynku zawodnikom z Izraela udało sie wyrównać, a nawet wyjść na 4-punktowe prowadzenie. Ostatecznie jednak w połowie meczu to nasi zawodnicy prowadzili 36:34.

Trzecia kwarta to także wynik „na styk”. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk i dopiero pod koniec tej części gry Polakom udało się odskoczyć na 8 punktów. Rywale nie zdołali już odwrócić losów spotkania. W ostatniej kwarcie jeszcze zmniejszyli dystans do 6 punktów, jednak potem dominowali już Polacy, którzy ostatecznie wygrali całe spotkanie 89:72.

Najwięcej punktów w naszej drużynie rzucili: Piotr Łuszyński (36, do tego dołożył 9 zbiórek i 6 asyst), Krzysztof Bandura (21), Marcin Balcerowski (15) i Dominik Mosler (13). 3 punkty dołożył Adrian Łabędzki, a 1 punkt – Krzysztof Pietrzyk. W reprezentacji Izraela wyróżnił się Asael Yona Shabo, który zdobył 37 punktów.

Brytyjczycy za mocni, ale...

Wcześniej, podczas rozgrywanych w dniach 21-30 czerwca 2017 r. na Teneryfie mistrzostw Europy, Polacy pokonali Holandię, Szwajcarię i Włochy, a przegrali z Hiszpanią i Francją. Zajęli trzecie miejsce w grupie A i w ćwierćfinale trafili na Wielką Brytanię. Niestety, zawodnicy z Wysp okazali się zbyt silni. Polacy przegrali 69:96.

Odpadnięcie naszych w walce o półfinał to jednak nie koniec emocji. Następny mecz, o miejsca 5-6, był kluczowy, by mieć pewność zagrania w przyszłorocznych mistrzostwach świata, do których mistrzostwa Europy są jednocześnie turniejem kwalifikacyjnym. Miejsce w pierwszej szóstce gwarantuje udział w mundialu.

W ostanim meczu Polacy przegrali 70:85 z mecz o 5. miejsce z reprezentacją Hiszpanii i ostatecznie zajęli w mistrzostwach Europy szóste miejsce.