MŚ pływaków: delfinem i żabką po złoto

04.12.2009

Joanna Mendak zdobyła złoty medal i ustanowiła rekord świata trzeciego dnia pływackich paraolimpijskich mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie w Rio de Janeiro.

W basenieMendak triumfowała na swoim koronnym dystansie 100 m stylem motylkowym. Dzień później po złoto na dystansie 100 m żabką sięgnął jeden z bardziej doświadczonych w naszej ekipie Krzysztof Paterka. Jego wynik także okazał się najlepszy w świecie.

Joanna Mendak triumfowała w klasie S13 (niedowidzący) z czasem 1:05,10. Trenująca na warszawskiej AWF ze zdrowymi pływakami delfinistka zmieściła się także w pierwszej trójce na 50 m stylem dowolnym. Paterka wywalczył swoje złoto, przepływając cztery 25-metrowe baseny w czasie 1:10,52.

Wyniki Mendak i Paterki są zaledwie dwiema pozycjami na liście ponad 100 ustanowionych na tych mistrzostwach rekordów globu. Lista ta jest jeszcze otwarta. Do końca mistrzostw zostały dwa dni.

Medale zdobyli także inni nasi pływacy. Karolina Hamer do brązu zdobytego pierwszego dnia zawodów dorzuciła dwa następne – na 100 i 200 m stylem dowolnym – oraz srebrny na 100 m stylem grzbietowym. Na tym samym dystansie, ale stylem klasycznym, brąz wywalczyła Paulina Woźniak.