Polski tandem najlepszy w Ostendzie. Dwa medale Harkowskiej

21.05.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Robert Szaj
Źródło: uci.ch
Dwie polskie zawodniczki na tandemie podczas podjazdu pod wzniesienie na szosie. W tle samochód i inny tandem oraz wybrzeże

Tandem Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław wygrały wyścig ze startu wspólnego podczas odbywających się w dniach 18-21 maja 2017 r. w belgijskiej Ostendzie zawodów Pucharu Świata.

Iwona Podkościelna z pilotką Aleksandrą Tecław nie dały szans rywalkom w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 80 km. Wygrały na finiszu z Irlandkami Katie-George Dunlevy i Katharine Smyth oraz Greczynkami Eleni Kalatzi i Argiro Milaki.

Nasz tandem zajął też drugie miejsce w „czasówce” na dystansie 22,5 km. Tym razem lepsze były Dunlevy i Smyth, a trzecie miejsce zajęły Belgijki Griet Hoet z pilotką Anneleen Monsieur.

Trzy zawodniczki dzielą medale

Drugie miejsce w „czasówce” na dystansie 15 km (kat. C5) zajęła Anna Harkowska, wyprzedzając o sekundę trzecią Kerstin Brachtendorf z Niemiec. Wygrała Amerykanka Samantha Bosco.

W wyścigu ze startu wspólnego te same trzy zawodniczki finiszowały razem na czołowych miejscach. Niestety, Polka była ostatnia z nich. Wygrała Niemka, przed Amerykanką.

Brązowy tandem

Trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 104 km zajął nasz tandem Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Przegrali jedynie, po grupowym finiszu, z dwoma tandemami holenderskimi. Druga polska załoga, Przemysław Wegner i pilot Artur Korc, zajęła piąte miejsce.

Oba nasze tandemy uplasowały się minimalnie za podium w „czasówce”. Wegner z Korcem ukończyli przejazd na czwartym miejscu, a Polak z Ładoszem – na piątym.

Wilk dwa razy czwarty

Aż czterech Polaków wystąpiło w zawodach mężczyzn na handbike'ach w kat. H4. Żadnemu z nich nie udało się tym razem zdobyć medalu. Najbliżej podium był Rafał Wilk, który zajął dwa razy czwarte miejsce (na trasie finiszował w czołowym peletonie).

Krystian Giera był piąty w „czasówce” i ósmy w wyścigu ze startu wspólnego. Arkadiusz Skrzypiński dwa razy zajął 15. miejsce, a Zbigniew Wandachowicz dwukrotnie był 17. Obie konkurencje w tej kategorii wygrał Holender Jetze Plat.

Szumiec siódmy

Na siódmym miejscu, po finiszu w peletonie, ukończył wyścig ze startu wspólnego w kat. H3 (także na handbike'ach) Rafał Szumiec, a Mateusz Witkowski był 15. Wygrał Holender Edward Maalouf przed Davidem Franekiem z Francji i Paolo Cecchetto z Włoch. Zawodnik z Italii wygrał za to „czasówkę”, w której Szumiec był dziewiąty, a Witkowski 14.

Szósty w swojej kategorii H1 był w „czasówce” Rafał Mikołajczyk. Wygrał Fin Teppo Polvi, przed Austriakiem Ernstem Bachmaierem i Szwajcarem Benjaminem Fruhem.

Przeczytaj więcej o kategoriach niepełnosprawności w kolarstwie szosowym osób z niepełnosprawnością.