Niewiedział i Durska wciąż niezwyciężone. Osiem medali Polaków w Bangkoku

20.05.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski
Źródło: fot. Robert Szaj
Barbara Niewiedział startuje z bloków

Osiem medali przywożą Polacy z lekkoatletycznych mistrzostw świata osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną (INAS), które w dniach 12-19 maja 2017 r. odbywały się w Bangkoku w Tajlandii.

Dwukrotną mistrzynią świata została niezawodna Barbara Niewiedział-Bieganowska. Najpierw wygrała finał biegu na swoim koronnym dystansie 1500 m. Z czasem 4.50,10 wyprzedziła kolejną reprezentantkę Polski, Arletę Meloch (4.52,46).

Niewiedział-Bieganowska była najlepsza także na dystansie 400 m, który przebiegła w czasie 58,11. Był to czas o cztery dziesiąte sekundy lepszy niż podczas ubiegłorocznego startu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, gdy „rzutem na taśmę” zdobyła na tym dystansie brąz.

Z kolei Arleta Meloch wygrała dystans 800 m. Dwa okrążenia przebiegła w czasie 2.20,36 i była o ponad 5 sekund lepsza od drugiej na mecie Japonki Anju Furuyi.

Durska bez konkurencji

Nie zostawiła złudzeń rywalkom mistrzyni z Rio i rekordzistka świata w swojej kategorii niepełnosprawności, kulomiotka Ewa Durska. Tym razem wygrała z wynikiem 13,57, o niemal metr lepszym niż najlepsza próba drugiej w klasyfikacji Anastazji Mysnyk z Ukrainy. Durska wystąpiła też w rzucie dyskiem, gdzie zajęła trzecie miejsce.

Klasę pokazał także Daniel Pek, który z czasem 1.56,27 zajął trzecie miejsce w biegu na 800 m. Natomiast pierwsze miejsce w... samotnym biegu na 400 m przez płotki zajęła Sandra Pieczychlebek.