Pływackie ME: Polacy z workiem medali

27.10.2009
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Polscy pływacy z niepełnosprawnością zdobyli pięć złotych, aż dwanaście srebrnych i sześć brązowych medali w zakończonych 24 października w Reykjaviku Mistrzostwach Europy na długim basenie. Najlepiej zaprezentowała się niedowidząca Joanna Mendak, która na najwyższym stopniu podium stawała dwa razy.

Joanna Mendak to jedna z najsolidniejszych pływaczek kadry, niedowidząca delfinistka, mistrzyni paraolimpijska na co dzień trenująca z pełnosprawnymi pływakami na warszawskiej AWF, już pierwszego dnia zdobyła złoty medal na 200 m st. zmiennym – z czasem 2:32,46. Dwa dni później dosłownie zmiażdżyła swoje rywalki. Na 100 m st. motylkowym uzyskała czas 1:05,44 i o ponad 6 sekund wyprzedziła drugą na mecie Ukrainkę Julię Wołkową. W niedzielę Asia zdobyła trzeci swój medal mistrzostw – brązowy na 100 m dowolnym.

Lepiej poradziła sobie w kraulu mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Pawlik. Wygrała na swoim dystansie 400 m, a jej czas 4:51,96 dał jej niemal ośmiosekundową przewagę nad zdobywczynią srebra Anną Omielan – także z Polski.

Najwięcej emocji przyniosła rywalizacja dwóch polskich specjalistów stylu dowolnego startujących w kategorii niewidomych – Damiana Pietrasika z Grzegrzem Polkowskim. Na 50 m lepszy okazał się Pietrasik, który wygrał wyścig finałowy z czasem 27,15. Polaków rozdzielił zdobywca srebrnego medalu Rosjanin Rustam Nurmuczametow. Na 100 m doszło do rewanżu. Polkowski okazał się szybszy w drugiej połowie dystansu i osiągając rezultat 1:02,38, pokonał Pietrasika o pięć setnych sekundy.

Pietrasik dorzucił do swojej kolekcji z Reykjaviku srebro na 100 m stylem grzbietowym. Medale takie wywalczyli Paulina Woźniak na 200 m st. zmiennym i na 100 klasycznym, Karolina Hamer – w sumie pięć na 50, 100 i 200 m dowolnym, a także 50 m grzbietowym i 150 m zmiennym. Dwa srebrne medale wywalczył weteran pływania paraolimpijskiego Jacek Czech na 50 i 100 m st. Dowolnym, a debiutujący w kadrze warszawianin Kacper Rodziewicz zajął trzecie miejsce na 400 m dowolnym.

Polacy w tabeli medalowej – głównie dzięki przeważającej liczbie medali srebrnych uplasowali się na ósmym miejscu – za Francuzami i przed Węgrami. Wygrali Brytyjczycy, przed Ukrainą i Hiszpanią.