Natalia Partyka wicemistrzynią Europy

17.09.2009
Źródło: inf. własna

Natalia Partyka zdobyła swój drugi medal na seniorskich mistrzostwach Europy osób pełnosprawnych. 16 września zajęła wraz z drużyną drugie miejsce na odbywających się w Stuttgarcie mistrzostwach Starego Kontynentu.

Rakietki do tenisa stołowego. Fot.: David Stern/www.sxc.huPartyka, wielokrotna mistrzyni paraolimpijska, występowała w polskiej drużynie z dwiema wyżej od siebie notowanymi, urodzonymi w Chinach zawodniczkami – Li Qian i Xu Jie. Polskie tenisistki dużą niespodziankę sprawiły już w pierwszym meczu grupowym, pokonując 3:0 wicemistrzynie poprzednich mistrzostw Europy, drużynę Węgier. Sklasyfikowana na 98. miejscu w światowym rankingu Partyka pokonała w tym meczu 3:2 82 w rankingu Petrę Lovas.

Po kolejnych zwycięstwach po 3:1 z Litwinkami i Czeszkami, Polki z pierwszego miejsca w grupie trafiły w ćwierćfinale na drużynę gospodyń, Niemki, pokonując je 3:1. Małą sensację sprawiła w tym meczu Partyka, gładko zwyciężając 3:0 ze znacznie wyżej od siebie notowaną (64. w rankingu) Zhenqi Barthel.

W półfinale nasze zawodniczki uporały się z Chorwatkami (3:1). W grze o złoto trafiły na aktualne mistrzynie Europy, Holenderki. Nie udało się ich pokonać, choć Li Qian wygrała swój mecz, a Partyce udało się urwać seta Li Jie, 5. zawodniczce w Europie i 19. na świecie. Srebro to jednak wielki sukces. Polskiej drużynie kobiecej jeszcze nigdy nie udało się zdobyć medalu mistrzostw Europy.

- Mam nadzieję, że to nie był ostatni raz, gdy widzicie nas w finale – powiedziała szczęśliwa Partyka.

Srebro w rywalizacji drużynowej nie kończy mistrzostw Europy. Partyka startuje także w rywalizacji singlistek i w deblu, gdzie razem z Xu Jie chce co najmniej powtórzyć sukces z zeszłorocznych mistrzostw, na których zdobyły brąz. Zaczęły mocno. W pierwszej rundzie gładko pokonały 3:0 grecką parę Filareti Exarchou i Angeliki Papadaki. Z tą ostatnią zawodniczką Partyka zmierzy się dziś także o godz. 14:10 w grze pojedynczej.