Tajpej: Wreszcie złoto dla Polski!

15.09.2009
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Mamy złoty medal na odbywających się na Tajwanie XXI Letnich Igrzyskach Niesłyszących. Rafał Nowak wygrał bieg na 3000 m. Nowak już w poprzednim biegu – na 1500 m – miał złoto niemal na wyciągnięcie ręki, ale na kilka metrów przed metą  potknął się i przewrócił na bieżnię.

To potknięcie – tym razem w dosłownym tego słowa znaczeniu – to była chyba największa indywidualna sportowa porażka tych igrzysk. Nowak nie załamał się. Czego nie udało mu się w biegu na 1500 m, osiągnął na dystansie dwa razy dłuższym.

Drugi swój medal (po brązowym na 400 m stylem dowolnym) – tym razem srebrny, zdobył nasz najlepszy wśród niesłyszących pływak Artur Pióro. Polak zajął drugie miejsce w finałowym wyścigu na 1500 m stylem dowolnym (16:19,23). Wygrał Terance Parkin z Republiki Południowej Afryki (16:08,56). Obydwa czasy Polaka i Afrykanera są lepsze od dotychczasowego rekordu świata na tym dystansie (16:20,60).

Rywalizacja sportowa podczas tych igrzysk już się zakończyła. W tabeli medalowej Polska ekipa, z dorobkiem czterech medali: jednego złotego, jednego brązowego i dwóch srebrnych, zajęła 27. miejsce – plasując się pomiędzy Wielką Brytanią a Bułgarią. Pierwszą lokatę zajęła Rosja, drugą Ukrainą, trzecią Korea Południowa, czwartą – Chiny, a piątą Tajwan pełniący honor gospodarza igrzysk.