Szermierze wrócili z Włoch z workiem medali

24.03.2017
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
jeden z niepełnosprawnych na wózku szermierzy z zawodów, zaciska pieść przy emocji radości z wygranej

Udany występ mają za sobą szermierze na wózkach. Z Pucharu Świata, rozegranego we włoskiej Pizie w dniach 17-19 marca 2017 r., Polacy wrócili z dziewięcioma medalami, w tym trzema złotymi, wywalczonymi w szpadzie przez Alana Surajewskiego i Martę Fidrych oraz w szabli przez Adriana Castro.

We Włoszech polska szpada przyniosła cztery medale, w tym te dwa najważniejsze – złote. Na najwyższym stopniu podium stanęli zarówno Alan Surajewski w kat. B, jak i Marta Fidrych w kat. A. Polak w finale pokonał 15:11 Yannicka Ifebe z Francji, zaś nasza zawodniczka okazała się lepsza od Węgierki Amarilli Veres (15:10). Dobre, siódme miejsce wywalczył również Kamil Rząsa w kat. B.

Brązowe medale w tej broni dołożyli Patrycja Haręza i Dariusz Pender. Polka stoczyła udaną walkę, przegrała jednak z późniejszą zwyciężczynią, Tetianą Pozniak z Ukrainy, 9:13. Pender był dalej od finału, nasz utytułowany szermierz przegrał z Francuzem Piersem Gilliverem 1:15 i musiał zadowolić się brązem. W finale Brytyjczyk pokonał Włocha Matteo Bettiego 15:3 – jak więc widać, na zawodnika z Wysp nie było tego dnia mocnych. Piątą lokatę w kat. A zajął Norbert Całka.

Castro bezkonkurencyjny

Świetnie w szabli spisał się brązowy medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro z ubiegłego roku, Adrian Castro. Polski szermierz sięgnął po zwycięstwo w Pucharze Świata, pokonując m.in. aktualnego mistrza paraolimpijskiego, Ukraińca Antona Dacko 15:11. Później Polak wyeliminował Maxime'a Valeta z Francji, wygrywając z nim 15:5, w finale nie sprostał mu za to Istvan Tarjanyi z Węgier, od którego Polak był lepszy o trzy trafienia.

Najlepszy z Polaków w kat. A był Rafał Bogdan Treter, który zajął jedenastą pozycję. Drużynowo nasi zawodnicy zajęli piątą lokatę. Triumfowali Węgrzy.

Dwa brązowe krążki „wpadły” do polskiego worka po rozegraniu szabli kat. B kobiet. Nasze panie, Jadwiga Pacek i Patrycja Haręza, wywalczyły we Włoszech trzecie lokaty. Pierwsza w półfinale przegrała zaledwie jednym trafieniem z Sylvią Tauber z Niemiec, zaś Haręza nie poradziła sobie z Irmą Khetsuriani z Gruzji – późniejszą triumfatorką – przegrywając walkę 11:15.

Floret ze srebrem i brązem

We florecie wywalczyliśmy jeden srebrny i jeden brązowy medal. Mający dziewięć medali Igrzysk Paraolimpijskich Dariusz Pender wywalczył świetne drugie miejsce we florecie, przegrywając jedynie z aktualnym wicemistrzem paraolimpijskim, Węgrem Richardem Osvathem. Porażka w finale była wyraźna, 42-letni Pender przegrał 5:15. Wcześniej Polak pokonał Matteo Bettiego z Włoch 15:10, ten z kolei wyeliminował Michała Nalewajka pokonując go 15:13.

W kat. B na najniższym stopniu podium stanął Jacek Gaworski. W czołowej ósemce było jeszcze dwóch Polaków – piątą lokatę wywalczył Alan Surajewski, siódmą zaś Zbigniew Wyganowski. Zwycięzcą okazał się Ukrainiec Anton Dacko, który w finale pokonał Dimitrija Coutyę. Na piątej lokacie zakończyła zmagania Patrycja Haręza w kat. B, druga z naszych pań, Jadwiga Pacek, była ósma. Marta Fidrych, startująca w kat. A, ukończyła zmagania na jedenastej pozycji.