Kolarstwo tandemowe: na MP torowców powiało nowością

28.07.2009
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Polskie kolarstwo tandemowe uznawane jest za jedne z najlepszych na świecie. I to nie bez przyczyny. Do naszych szosowych mistrzów świata Krzysztofa Kosikowskiego i Artura Korca oraz mistrzów paraolimpijskich Andrzeja Zająca i Dariusza Flaka dołączają kolejni, ambitni kolarze. Bohaterami zakończonych w Szczecinie Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Kolarstwie Torowym byli zawodnicy mniej znani – Przemysław Wegner i Arkadiusz Garczarek z Poznania oraz Damian Szumigaj z pilotem Sylwestrem Matusiakiem w Warszawy.

Poznaniacy, którzy już wcześniej na wyścigach szosowych i jeździe na czas nie tylko w kraju „deptali po piętach” starszych mistrzów, zdobyli w Szczecinie aż dwa złote medale – w widowiskowych sprintach i morderczej jeździe na 4000 m. Złoto na 1 km wywalczyli Damian Szumigaj i Sylwester Matusiak.

Ozdobą szczecińskich mistrzów był występ tandemu kobiecego w składzie Marta Skowron – Natalia Korc. Panie, występując z panami w jednej kategorii, zajęły 12. miejsce w wyścigu na 1000 m. Za nimi uplasowały się jeszcze dwie załogi.

Znacznie lepiej niż Natalii Korc poszło Arturowi Korcowi. Aktualny mistrz świata w wyścigu szosowym w parze z Piotrem Kołodziejczukiem zdobył srebrny medal w wyścigu na 4000 m.

Pełne wyniki zawodów.

Zawody tandemowe na torze kolarskim rozgrywane są wg podobnych samych zasad, które obowiązują w kolarzy sprawnych. Reguły na pierwszy  rzut oka wydają się nieco skomplikowane. Dlatego warto je poznać bliżej.

Wyścig na 1 km – wyścig indywidualny na dystansie 1000 m ze startu zatrzymanego. Uważany za najcięższą konkurencją torową. Kolarze muszą utrzymać szybkość sprintu przez wydłużony okres. O kolejności decyduje czas jednego biegu.

Wyścig na 4000 m na dochodzenie – dwa tandemy startują ze startu zatrzymanego po przeciwległych stronach toru. Do finału kwalifikują się dwa tandemy z najlepszymi czasami uzyskanymi w eliminacjach. Kolejne tandemy walczą o trzecie miejsce, piąte itd. W finałach – w chwili gdy jeden tandem „dogoni” przeciwnika, oznacza to koniec wyścigu.

Sprint – eliminacje do sprintu odbywają się na 200 m ze startu lotnego. Od ćwierćfinałów MP odbywały się starty „dwójkowe” ze startu zatrzymanego. Kolarze walczyli ze sobą na dwa okrążenia systemem pucharowym, a więc przegrywający odpadał. Oprócz szybkości w konkurencji wymagane są umiejętności taktyczne i stalowe nerwy.