Puchar Świata: szermierze na szóstkę

23.02.2017
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Pojedynek reprezentantki Polski w szermierce na wózkach

Z sześcioma medalami wrócili polscy szermierze na wózkach z zawodów Pucharu Świata w węgierskim Egerze (17-19.02.2017). Największy sukces odniosła Patrycja Haręza, która sięgnęła po zwycięstwo w szabli (kat. B), w finale której doszło do „siostrzanego pojedynku”. Polka pokonała w nim rodaczkę, Jadwigę Pacek.

Pierwszego dnia cieszyliśmy się z brązowego medalu. Najniższy stopień podium we florecie (kat. B) wywalczył Jacek Gaworski. Co ciekawe, Polak pokonał w walce o strefę medalową swojego rodaka, Alana Surajewskiego 15:9.

Niestety, w półfinale lepszy okazał się Anton Dacko. W finale Ukrainiec zwyciężył z Albertem Kamałowem z Rosji 15:10. Podium uzupełnił drugi z Rosjan Timur Chamaczin.

W czołowej ósemce znalazł się również Adrian Castro, który po pokonaniu Marcina Karbownika w bratobójczym pojedynku, przegrał z Chamaczinem 7:15.

Brązowa szpada Surajewskiego

Świetny występ zanotowali Polacy w szpadzie kat. B. Alan Surajewski odbił sobie brak medalu we florecie, zajmując trzecią lokatę. Walkę o finał przegrał z późniejszym zwycięzcą zawodów, Andrejem Pranewiczem. W finale Białorusin pokonał jednym trafieniem Dimitriego Coutyę z Francji.

Pranewicz w 1/4 wygrał z Mateuszem Proską 15:10. Polak został ostatecznie sklasyfikowany na piątej lokacie.

W kat. A najwyżej z Polaków uplasował się Norbert Całka, który zajął 11. miejsce. Jedyna startująca tego dnia nasza reprezentantka Jadwiga Pacek była trzynasta we florecie (kat. B).

Medalowa niedziela

Bardzo udany okazał się ostatni dzień węgierskich zawodów. Na najwyższym stopniu podium stanęła Patrycja Haręza. Polka w finale szabli (kat. B) pokonała rodaczkę Jadwigę Pacek 15:12. Brązowe medale wywalczyły Ukrainki Nadia Doloh i Olga Jesina.

Mało brakowało, by sukces Haręzy powtórzył Adrian Castro. Jednak drugie miejsce i przegrana jedynie z Włochem Alessio Sarrim, to równie duże osiągnięcie. Brązowe medale w szabli kat. B trafiły do Rosji, a konkretnie do Aleksandra Kurzina i Alberta Kamałowa.

Niestety, w kat. A nie udało się Polakom wskoczyć do ósemki. Najlepiej spisał się Rafał Ziomek, zajmując dwunastą lokatę.

Brąz dołożyła również nasza drużyna szpadzistów – Norbert Całka, Michał Nalewajek, Mateusz Proska, Alan Surajewski. Polacy rozpoczęli od pokonania 45:35 Niemców. Następnie w półfinale przegrali 27:45 z późniejszymi zwycięzcami, Rosjanami. Brąz zdobyli pokonując po ciężkim boju Francusów 45:42. Srebro wywalczyli Włosi.

W kat. A nieco słabiej

We florecie (kat. A) żadnemu z Polaków nie udało się dostać do czołowej ósemki. Najwyżej sklasyfikowany został Michał Nalewajek, który ukończył zawody na dziewiątym miejscu. Norbert Całka był czternasty, a Rafał Ziomek piętnasty.

Piątą lokatę zajęła w szpadzie (kat. A) Marta Fidrych. Nasza zawodniczka przegrała walkę o wejście do strefy medalowej z Węgierką Zsuzanną Krajnyak trzema trafieniami. W finale najlepsza okazała się Francuzka Amarilla Veres, która pokonała Ukrainkę Jewhenię Breus 15:10. Drugi brąz wywalczyła Rosjanka Julia Efimowa.

W szpadzie kat. B Patrycja Haręza ukończyła zmagania na dziewiątej lokacie.