ME niewidzących: polscy lekkoatleci zdobyli Rodos

26.06.2009

Pięć złotych medali, dwa srebrne, dwa brązowe i czwarte miejsce w klasyfikacji państw, to zdobycze polskich lekkoatletów niewidzących na Wyspie Rodos na mistrzostwach Europy IBSA (Światowego Związku Sportu Niewidzących). Gwiazdą polskiej ekipy okazał się długodystansowiec Łukasz Wietecki – zdobywca aż czterech złotych medali.

Bieżnia. Fot.: David Ritter/www.sxc.huWietecki triumfował w czterech biegach: na 800 m (2:05,43), na 1500 m (4:38,96), na 5000 m (15:51,46) i na 10000 m (35:11,02). Piąte złoto wywalczył Mateusz Michalski, który wygrał bieg na 100 m, uzyskując czas 11.03 s. Michalski oprócz złota zdobył jeszcze medal srebrny w biegu na 200 m, w którym okazał się nieznacznie wolniejszy od Niemca Matthiasa Schroedera (22,14).

Drugie srebro dla Polski wywalczył niedowidzący Mirosław Pych w rzucie oszczepem (54,64), ustępując w rywalizacji Hiszpanowi Octavo Guilabertowi (56,72), a brązowe medale do polskiej kolekcji dołączyli występujący w konkurencjach technicznych Mirosław Madzia (rzut dyskiem – zob. /ledge/x/46710) i Daniel Woźniak w biegu na 400 m (53,29).

Na greckie mistrzostwa przyjechali niewidomi i niedowidzący lekkoatleci z 21 państw.

Złoci medaliści i Michalski i Wietecki swoją wyśmienitą formę z mistrzostw Europy potwierdzili już po powrocie na mistrzostwach Polski, które w dniach 20-21 czerwca odbyły się w Kozienicach. Jednak w Polsce gwiazdą okazał się reprezentujący Start Gorzów Wielkopolski Mateusz Michalski. Zwyciężył klasyfikację punktową w konkurencjach biegowych, wyprzedzając Marcina Mielczarka i Martę Langer (Start Zduńska Wola).

W konkurencjach technicznych triumfowała Renata Chilewska (Start Szczecin) przed Pawłem Piotrowskim (Start Wrocław), Karolem Kozuniem (Start Zduńska Wola) i Januszem Rokickim (Start Cieszyn).

Łukasz Wietecki był na krajowym podwórku autorem wielkiej niespodzianki, za którą należy uznać pokonanie na punkty w biegu na 800 m mistrza paraolimpijskiego Marcina Awiżenia (Start Radom).