Koszykówka niesłyszących: pierwsze mistrzostwo dla lublinianek

27.04.2009
Autor: Maciej Kowalczyk, Fot.: Maciej Kowalczyk

Koszykarki niesłyszące Spartana Lublin, wygrywając w finałowym spotkaniu z Mazowszem Warszawa 56:49, zostały pierwszymi mistrzyniami Polski w historii tej dyscypliny. A pierwsze zawody o przechodni puchar zostały rozegrane w Lublinie – aktualnej stolicy polskiego sportu niesłyszących.

Tak naprawdę meczu finałowego nie było, a mistrzostwa, w których wzięły udział cztery drużyny: Spartan Lublin, Mazowsze Warszawa, Świt Wrocław i Wielkopolski Poznań odbyły się w systemie „każdy z każdym”. Pierwsze mecze – w sobotę - pokazały przepaść pomiędzy ekipami z Warszawy i Lublina a zespołami z Polski zachodniej. Dlatego dwa ostatnie mecze niedzielne były de facto rywalizacjami o miejsca trzecie i pierwsze.

W spotkaniu o brąz pomiędzy Świtem Wrocław a Wielkopolskim Poznań poznanianki prowadziły z ekipą z Dolnego Śląska wyrównane zawody właściwie tylko w pierwszej części pierwszej kwarty. Później zdobyły przewagę, której nie oddały do końcowego gwizdka. W ostatniej, czwartej kwarcie pozwoliły wrocławiankom rzucić tylko jeden kosz. Pokonując Świt Wrocław 79:26, stały się pierwszymi w historii medalistkami koszykarskich mistrzostw kraju niesłyszących.

Mecz koszykówki. Fot.: Maciej Kowalczyk

O wiele bardziej wyrównany, a zarazem zacięty, był mecz o pierwsze miejsce, w którym Spartan Lublin stanął do walki z Mazowszem Warszawa. Pierwsza kwarta dla Mazowsza. Na boisku dominowały zawodniczki ze stolicy, zwłaszcza najlepsza na parkiecie, wybrana później najbardziej wartościową zawodniczką (MVP turnieju) Paulina Suchorowska. Jednak gdy w drugiej kwarcie w szeregach Spartana pojawiła się Marta Figiel, która jako sprawna sportsmenka grywała na parkietach Polskiej Ligi Koszykówki Kobiet, sytuacja zmieniła się diametralnie. Figiel okazała się niezastąpiona zwłaszcza w obronie, doprowadzając swój zespół do spokojnego zwycięstwa 56:49.

Mistrzostwa były okazją do wyłonienia reprezentacji Polski juniorek. Drużyna złożona z zawodniczek, które powołania dostały tuż po niedzielnych meczach, będzie reprezentować nasz kraj na mistrzostwach Europy juniorów i juniorek (do lat 20), które w czerwcu odbędą się właśnie w Lublinie. To bodaj najpoważniejsze zawody w sporcie osób z niepełnosprawnością, które zostaną zorganizowane w tym roku w naszym kraju. Więcej na temat tego turnieju na stronach internetowych Polskie Federacji Sportu Niesłyszących – www.pfsn.pl.