Złoto i brąz w niecałe 10 minut! Wspaniały występ kajakarzy!

15.09.2016
Jakub Tokarz płynie kajakiem

Minutę po godz. 14:00 polskiego czasu Kamila Kubas zdobyła brązowy medal w kajakarstwie (kat. KL1). Niecałe 10 minut później jej wynik przebił jednak Jakub Tokarz, który w męskiej odmianie tej konkurencji zdobył złoty medal.

Tylko trzech kajakarzy zeszło w finale w Rio na dystansie 200 m poniżej 52 sekund. Spośród nich o włos najlepszy był Jakub Tokarz, który drugiego na mecie Węgra Roberta Subę wyprzedził o ledwie... 45 tysięcznych sekundy, a trzeciego Iana Marsdena z Wielkiej Brytanii – o 136 tysięcznych.

Kamila Kubas dystans 200 m przepłynęła z kolei w minutę i 232 tysięczne sekundy, ledwie o pół sekundy szybciej od Katherinne Wollermann z Chile. O złoto walczyły ze sobą Brytyjka Jeanette Chippington i Niemka Edina Muller. O włos lepsza okazała się ta pierwsza, która na mecie osiągnęła czas 58,760 sek.

Przekuć nieszczęście w sukces

To największe jak do tej pory sukcesy naszych parakajakarzy.

Jakub Tokarz zdobył niedawno brąz na mistrzostwach świata, co stawiało go w gronie faworytów do medalu. W finale w Rio wspiął się jednak na szczyty możliwości.

Jego droga do tego medalu nie była łatwa. Trenował judo, jednak w 2004 r. jego życie wywróciło się do góry nogami. Porusza się na wózku inwalidzkim po tym, jak na dyskotece został napadnięty przez bandytów i dźgnięty nożem w kręgosłup. Nie chciał jednak rezygnować ze sportu. Zainteresował się parakajakami i szybko zaczął w nich odnosić sukcesy.

Wstać i iść dalej

Kamila Kubas, choć trenuje od nieco ponad dwóch lat, też ma już ogromne sukcesy. Podopieczna trenera Jana Durczaka na Mistrzostwach Świata w niemieckim Duisburgu (2016) zajęła czwarte miejsce, a na mistrzostwach Europy, rozgrywanych pod koniec czerwca w Moskwie, była trzecia.

Uśmiechnięta Kamila Kubas siedzi na wózku, trzyma w ręku brązowy medal

Kamila Kubas od dawna była świetnie zapowiadającą się kajakarką. W wieku 17 lat miała wypadek samochodowy, który przerwał jej karierę. Niezwykła wola walki pozwoliła jej powrócić do sportowej rywalizacji w kajakach, jednak już paraolimpijskich.

„Moim idolem/autorytetem jest dla mnie każdy, kto pomimo upadku wstaje i idzie dalej” – stwierdziła przed Igrzyskami. Od dziś może być swoją własną idolką.

Ponad 20 medali

Wcześniej reprezentanci Polski zdobyli na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 24 medale, w tym pięć złotych. A to jeszcze nie koniec!

O wszystkich sukcesach naszych zawodników przeczytać można na naszym portalu w specjalnym serwisie Niepelnosprawni.pl/rio

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio na Niepelnosprawni.pl/rio oraz Paraolimpijski.pl, a także na profilu naszego portalu na Twitterze.