Wspaniały wtorek w Rio! Osiem razy podium i spory awans w klasyfikacji medalowej

14.09.2016
Natalia Partyka ze złotym medalem na podium w Rio. Obok Chinka i Brazylijka

Wtorek był znakomitym dniem dla naszej reprezentacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Zawodnicy zdobyli tego dnia osiem krążków, po cztery lekkoatleci i tenisiści stołowi. Polska wskoczyła dzięki temu na 14. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Najpierw Maciej Sochal został mistrzem paraolimpijskim w rzucie maczugą (kat. F31/32). Wygrał próbą na odległość 33,91 m. Był to trzeci złoty medal dla Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio.

Niemal w tym samym czasie Daniel Pek obronił srebrny medal, zdobyty cztery lata wcześniej w Londynie. Był drugi w biegu na 1500 m w kategorii T20, zawodników z lekką niepełnosprawnością intelektualną.

W tzw. międzyczasie brązowy medal wywalczył tenisista stołowy Piotr Grudzień, startujący w klasie 8. W spotkaniu o trzecie miejsce pokonał Ye Chaoquna z Chin 3:2.

Dreszczowiec Karoliny Pęk

Z sali zmagań tenisistów stołowych szybko wracać trzeba było na stadion, gdzie Katarzyna Piekart broniła złota z Londynu w rzucie oszczepem. Nie udało się. Po czterech latach zdobyła jednak brązowy medal (kat. F45/46 – niesprawność jednej z rąk).

Po wizycie na stadionie – wieczorem powrót do tenisistów stołowych. Tam Rafał Czuper grał w finale z Francuzem Fabienem Lamiraultem (klasa 2, zawodnicy grający na wózkach). Niestety, przegrał 1:3, ale srebro to jego wielki sukces.

Niedługo potem Karolina Pęk zafundowała widzom dreszczowiec. Przegrywała w setach 0:2, by po znakomitej pogoni pokonać reprezentantkę gospodarzy, Danielle Rauen, i zdobyć brązowy medal (klasa 9).

Radosny finał dnia

Jeszcze chwila na stadionie, gdzie Barbara Niewiedział prawdziwym rzutem na taśmę wydarła brązowy medal w biegu na 400 m w kat. T20 – osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną, by wrócić na wydarzenie wieczoru – finałowy mecz Natalii Partyki.

Polka wytrzymała psychicznie ogromną presję i po raz czwarty z rzędu została mistrzynią paraolimpijską w tenisie stołowym (klasa 10). W finale wygrała 3:0 z Chinką Yang Qian. Mecz wcale nie był jednak tak łatwy, jak wskazywałby na to wynik.

Lekkoatleci równi tenisistom

We wtorek lekkoatleci jakby się umówili z tenisistami stołowymi. Jedni i drudzy zdobyli tego dnia po jednym złotym medalu, po jednym srebrnym i po dwa brązowe.

Wcześniej reprezentanci Polski zdobyli: dwa złote medale (Ewa Durska – pchnięcie kulą i Maciej Lepiato – skok wzwyż), siedem srebrnych (Michał Derus – bieg na 100 m, Robert Jachimowicz – rzut dyskiem, Bartosz Tyszkowski – pchnięcie kulą, Alicja Fiodorow – bieg na 100 m, Wojciech Makowski – 100 m st. grzbietowym, Patryk Chojnowski – tenis stołowy, Krystyna Siemieniecka – tenis stołowy) oraz trzy brązowe (Anna Trener-Wierciak – skok w dal, Oliwia Jabłońska – 100 m st. motylkowym, Adrian Castro – szabla).

Polacy zgromadzili więc na razie cztery złote medale, dziewięć srebrnych i siedem brązowych.

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio na Niepelnosprawni.pl/rio oraz Paraolimpijski.pl, a także na profilu naszego portalu na Twitterze.