Łucznictwo. Mikst z dużą szansą na medal

10.09.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Łuczniczka siedzi napinając łuk

Za nami runda rankingowa w łucznictwie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Biało-czerwoni w łukach klasycznych wypadli bardzo dobrze, co nieźle wróży przed fazą pucharową. Z kolei Adam Dudka sklasyfikowany został poza „20”.

Milena Olszewska w kwalifikacjach uplasowała się na czwartym miejscu z wynikiem 619 pkt., choć przez dłuższy moment znajdowała się na prowadzeniu. Polka przegrała jedynie z dwiema Chinkami – Wu Chunyan (637 pkt.) i Ye Jinyan (622 pkt.) oraz Iranką Zahrą Nemati (627 pkt.), uczestniczką niedawno zakończonych w Rio Igrzysk Olimpijskich.

Dobre rozstawienie miksta

Natomiast Piotr Sawicki w kwalifikacjach uplasował się na 8. miejscu z wynikiem 621 pkt., choć przez znaczną część rundy rankingowej plasował się blisko 3-4 pozycji. Taka postawa naszych zawodników w kat. open dała dobre rozstawienie mikstowi. Biorąc pod uwagę pary mieszane, biało-czerwoni byli na trzecim miejscu z 1240 pkt. Lepsi byli Irańczycy (1264 pkt.) i Chińczycy (1246 pkt.).

Pierwszymi rywalami Olszewskiej i Sawickiego będą Irakijczycy Zaman Al-Saedi i Jawad Al-Musawi – 14. ekipa w gronie 16 biorących udział w kwalifikacjach. W 1/4 finału potencjalnymi przeciwnikami mogą być łucznicy z Mongolii lub Niemiec (z groźnym Maikiem Szarszewskim). Ewentualny półfinał to prawdopodobnie mecz z Chinami. Medale w tej specjalności rozdane będą w niedzielę, 11 września.

Plan startów miksta 11 września

• 14:00 – 1/8 finału: Polska (Milena Olszewska/Piotr Sawicki) – Irak (Jawad Al-Musawi/Zaman Al-Saedi)
  • 20:50 – 1/4 finału
  • 22:05 – 1/2 finału
  • 22:30 – mecz o brąz
  • 22:55 – finał

Piekielnie trudne zadanie

Turniej indywidualny potencjalnie powinien być nieco łatwiejszy przy dobrym rozstawieniu, jednak nie u pań. Olszewska w pierwszej rundzie trafiła na Hinduskę Pooję Pooję, a później, w 1/8 finału, może trafić na groźną Tajkę Wasanę Khuthawisap. Jeśli ją także pokona, czekać na nią będą prawdopodobnie m.in. Chinki Li Dandan i Wu Chunyan.

Sawicki rozpocznie zaś od pojedynku z Hasihinem Sanawi z Malezji, a potem ma na swej ewentualnej drodze dziewiątego w kwalifikacjach Min-Su Kima z Korei Północnej, a dalej – zwycięzcę eliminacji Ebrahima Ranjbarkivaja z Iranu.

W łukach bloczkowych na 23. miejscu w gronie 31 zawodników uplasował się z 655 pkt. Adam Dudka. Najlepszy był Bulent Korkmaz z Turcji, który uzyskał 687 pkt.