Świetny początek tenisistów stołowych

09.09.2016
Polski tenisista serwuje piłeczkę przy stole

Osiem zwycięstw, dwie porażki i walkower – to bilans naszych tenisistek i tenisistów stołowych z pierwszego dnia rywalizacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio.

Jako pierwszy z Polaków na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio zaprezentował się Marcin Skrzynecki (klasa 8) w meczu ze Szwedem Emilem Anderssonem, brązowym singlistą poprzednich Igrzysk.

Mecz toczył się ze zmiennym powodzeniem. Polak, złoty medalista turnieju drużynowego w Londynie, pierwszego seta przegrał 8:11. Zrewanżował się w drugim, którego wygrał do siedmiu, by w trzecim znowu uznać wyższość Szweda (porażka do dziewięciu). Kolejne dwa sety należały już jednak do Polaka. Czwartą partię wygrał 11:8, a decydującą – do dziewięciu. Co ciekawe, mało brakowało, a zawodnika zielonogórskiego „Startu” zabrakłoby w Rio. Na szczęście otrzymał on zaproszenie jako pierwszy rezerwowy.

10 minut Czupera

Szybkie zwycięstwo odniósł z kolei w klasie 2 Rafał Czuper. Zawodnik SSON „Start” Białystok nie miał problemów z pokonaniem tenisisty z Brazylii – Iranildo Conceicao Espindoli. Mecz zakończył się gładkim 3:0, a trwał zaledwie 10 minut.

Porażkę wśród mężczyzn zanotował z kolei Maciej Nalepka. Nasz tenisista, reprezentujący Polskę w kl. 3, przegrał 0:3 z Florianem Merrienem z Francji. Jedynie pierwszy set był wyrównany (10:12), jednak kolejne dwa zakończyły się szybką przegraną dwa razy po 4:11.

W klasie 4 miał zagrać Krzysztof Żyłka, jednak jego mecz z Kimem Youngiem Gunem z Korei Płd. nie doszedł do skutku. Polak z powodu kontuzji musiał oddać mecz walkowerem.

Zacięty mecz Grudnia

26-letni Patryk Chojnowski (klasa 10), który broni złota wywalczonego cztery lata temu, w pierwszym meczu spotkał się z Jorge Cardoną Marquezem z Hiszpanii. Polak jedynie w drugim secie miał problemy z rywalem, wygrywając po grze na przewagi 15:13, pierwszy i ostatni set wygrał bardzo łatwo – dwa razy po 11:3.

Zacięty mecz stoczył Piotr Grudzień w klasie 8 z Chińczykiem Ye Chaoqunem. Po wygraniu pierwszego seta do ośmiu, dwa kolejne przegrał – do ośmiu i sześciu. Zmobilizował się na dwa ostatnie sety, w których nie dał rywalowi szans. Wygrał je 11:4 i 11:5.

Dwa zwycięstwa 18-latki

Pierwszy mecz wygrała również startująca w klasie 9 Karolina Pęk (IKS Jezioro Tarnobrzeg). 18-letnia Polka była lepsza w trzech setach od Niemki Leny Kramm w trwającym tylko 14 minut spotkaniu.

W nocy polskiego czasu Pęk grała drugi mecz grupowy – z Chinką Xiong Guiyan. Polka wygrała pierwszego seta do dziewięciu, by następnie przegrać kolejne do trzech i sześciu. Dopiero w czwartym secie udało się jej dopaść Chinkę (11:7) i nie puścić w decydującym starciu (11:6).

Ukraińska ściana

Tuż przed zawodami o swojej rywalce w klasie 6 wypowiedziała się Katarzyna Marszał.

- Jak pierwszy raz ją zobaczyłam, wiedziałam, że to będzie bardzo dobra zawodniczka – mówiła. – Jest pewna siebie, inteligentna w grze i bardzo szybka. Ma znakomity forhend. Jest mocna, chociaż jeszcze niedoświadczona, są to jej pierwsze takie zawody.

Starcie z Ukrainką rzeczywiście okazało się niezwykle trudne. Zawodniczka Integracyjnego Klubu Sportowego AZS Warszawa w pierwszym secie przegrała na przewagi 14:16, niestety kolejne partie również zakończyły się zwycięstwem rywalki i tym samym Polka przygodę z Igrzyskami rozpoczęła od porażki.

Partyka zgodnie z planem

Ważne zwycięstwo odniosła Krystyna Siemieniecka. W klasie 11 bierze udział sześć pań, dwie Polki, dwie reprezentantki Hong Kongu, Japonka Maki Ito oraz Ukrainka Natalia Kosmina. To właśnie Ito pokonała Siemieniecka 3:0, przybliżając się tym samym do awansu do półfinału. W piątek rozegra swój drugi mecz o godz. 23:00 z Wui Mui Ng z Hongkongu. Tego samego dnia swój mecz rozegra Dorota Nowacka (Uczniowski Klub Sportowy „Jola” Kraków).

Udanie Igrzyska zaczęły się dla gwiazdy naszej ekipy, Natalii Partyki. Broniąca medalu w klasie 10 zawodniczka pokonała Dunkę Sophie Walloe w trzech setach. Choć w pierwszym secie Walloe nawet prowadziła, Partyka pokonała ją jednak w trzech setach.

Wyniki tenisa stołowego podczas 1. dnia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio

Singiel kobiet

• kl. 6: Katarzyna Marszał – Maryna Lytowczenko (Ukraina) 0:3 (14:16, 6:11, 9:11)
  • kl. 9: Karolina Pęk – Lena Kramm (Niemcy) 3:0 (11:4, 11:6, 11:5)
  • kl. 9: Karolina Pęk – Xiong Guiyan (Chinkę) 3:2 (11:9, 3:11, 6:11, 11:7, 11:6)
  • kl. 10: Natalia Partyka – Sophie Walloe (Dania) 3:0 (11:6, 11:4, 11:4)
  • kl. 11: Krystyna Siemieniecka (Polska) – Maki Ito (Japonia) 3:0 (11:7, 11:6, 11:5)

Singiel mężczyzn

• kl. 2: Rafał Czuper – Iranildo Conceicao Espindola (Brazylia) 3:2 (11:3, 11:4, 12:10)
  • kl. 3: Maciej Nalepka – Florian Merrien (Francja) 0:3 (10:12, 4:11, 4:11)
  • kl. 4 Krzysztof Żyłka – Kim Young Gun (Korea Płd.) 0:3 (walkower)
  • kl. 8: Marcin Skrzynecki – Emil Andersson (Szwecja) 3:2 (8:11, 11:7, 9:11, 11:8, 11:9)
  • kl. 8: Piotr Grudzień – Ye Chaoqun (Chiny) 3:2 (11:8, 8:11, 6:11, 11:4, 11:5)
  • kl. 10: Patryk Chojnowski – Jorge Marquez Cardona (Hiszpania) 3:0 (11:3, 15:13, 11:3)

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio – na Niepelnosprawni.pl/rio oraz Paraolimpijski.pl