Polscy lekkoatleci trzecią siłą w Europie

17.06.2016
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Robert Szaj
Sprinter Mateusz Michalski mijający metę

Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych Mistrzostw Europy osób z niepełnosprawnością, które w dniach 10-16 czerwca odbywały się we włoskim Grosseto. Nasi zawodnicy zdobyli 22 złote medale, 11 srebrnych krążków i 17 brązowych.

Lepsi od Polaków byli tylko Rosjanie, który wywalczyli łącznie aż 131 medali (po 51 złotych i srebrnych oraz 29 brązowych), i Brytyjczycy, którzy na podium stanęli 56 razy (23 pierwsze miejsca, 17 drugich i 16 trzecich lokat).

Nasi biją rekordy świata

Medale zdobyło 35 naszych zawodników, niektórzy z nich po dwa – nawet złote. Alicja Fiodorow (kat. T47) i Mateusz Michalski (T13) zdobyli po dwa złota w sprintach na 100 i 200 metrów. Po dwa razy na najwyższym stopniu podium stanęli także Barbara Niewiedział (T20) w biegach na 400 i 1500 m, Renata Śliwińska (D40/41) w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą oraz średniodystansowiec Łukasz Wietecki w biegach na 1500 i 5000 m.

Polacy pobili też wiele rekordów, w tym świata:

• Bartosz Tyszkowski pchnął kulę na odległość 13,64 m, co od 11 czerwca jest najlepszym wynikiem na świecie w jego kategorii F41.
  • Równie mocny był Maciej Sochal, który w konkurencji rzutu maczugą (kat. F32) pobił rekord świata wynikiem 37,19 m.
  • Nowy najlepszy wynik globu ustanowiła także Arleta Meloch (kat. T20), która 800 m pokonała w czasie 2.18,10.
  • Ewa Durska nie miała natomiast równych w pchnięciu kulą (kat. F20). Uzyskana przez nią odległość 14,10 m jest nowym rekordem świata.

Polscy medaliści

Medale dla reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy w Grosseto 2016 zdobyli:

• Alicja Fiodorow (T47) – 2 złota (100 m i 200 m)
  • Barbara Niewiedział (T20) – 2 złota (400 m i 1500 m)
  • Renata Śliwińska (F40/41) – 2 złota (rzut dyskiem i pchnięcie kulą)
  • Mateusz Michalski (kat. T13) – 2 złota (100 m i 200 m)
  • Łukasz Wietecki (T13) – 2 złota (1500 m i 5000 m)

• Joanna Mazur (T11) – złoto (200 m) i srebro (100 m)
  • Janusz Rokicki (F57) – złoto (pchnięcie kulą) i srebro (rzut dyskiem)
  • Maciej Sochal (F32) – złoto (rzut maczugą) i srebro (pchnięcie kulą)

• Lucyna Kornobys (F34) – złoto (pchnięcie kulą) i brąz (rzut oszczepem)
  • Arleta Meloch (T20) – złoto (800 m) i brąz (1500 m)
  • Daniel Pek (T20) – złoto (1500 m) i brąz (800 m)
  • Bartosz Tyszkowski (F40/41) – złoto (pchnięcie kulą) i brąz (rzut oszczepem)

• Ewa Durska (T20) – złoto (pchnięcie kulą)
  • Karolina Kucharczyk (T20) – złoto (skok w dal)
  • Michał Derus (T47) – złoto (100 m)
  • Robert Jachimowicz (F52) – złoto (rzut dyskiem)
  • Łukasz Mamczarz (T42-44) – złoto (skok wzwyż)

• Krzysztof Ciuksza (T36) – srebro (400 m) i brąz (800 m)

• Sabina Stenka (T20) – srebro (400 m)
  • Sylwester Jaciuk (T20) – srebro (800 m)
  • Maciej Lepiato (T42-44) – srebro (skok wzwyż)
  • Patryk Łukaszewski (T13) – srebro (5000 m)
  • Marcin Mielczarek (T36) – srebro (skok w dal)
  • Mariusz Pietrucha (T20) – srebro (skok w dal)
  • Marek Wietecki (F12) – srebro (rzut dyskiem)

• Jagoda Kibil (T35) – 2 brązy (100 m i 200 m)
  • Anna Trener-Wierciak (T38) – 2 brązy (100 m i skok w dal)

• Małgorzata Ignasiak (T12) – brąz (200 m)
  • Natalia Jasińska (T37) – brąz (200 m)
  • Rafał Korc (T20) – brąz (1500 m)
  • Aleksander Kossakowski (T11) – brąz (1500 m)
  • Tomasz Pauliński (F35) – brąz (pchnięcie kulą)
  • Paweł Piotrowski (F36) – brąz (pchnięcie kulą)
  • Mariusz Sobczak (T36) – brąz (skok w dal)
  • Lech Stoltman (F55) – brąz (pchnięcie kulą)

Wszystkie wyniki lekkoatletycznych Mistrzostw Europy osób z niepełnosprawnością w Grosseto 2016 dostępne są na stronie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.