Drużyna tenisistów na wózkach nieźle w MŚ

01.06.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. sxc.hu
rakieta do tenisa oparta o siatkę, obok niej jest piłeczka

Tadeusz Kruszelnicki, Kamil Fabisiak, Albin Batycki – to skład drużyny tenisa na wózkach, która zajęła piąte miejsce w drugiej dywizji Drużynowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w stolicy Japonii, Tokio, w dniach 23-28 maja 2016 r.

Biało-Czerwoni w Tokio startowali w grupie światowej nr 2. W fazie grupowej rywalami Polaków były zespoły Sri Lanki oraz Tajlandii. Nasi tenisiści rozpoczęli od prowadzenia 1:0. po wygranej 6:2, 6:2 Tadeusza Kruszelnickiego nad Gaminim Dissanayakee. Bliski urwania drugiego punktu był Kamil Fabisak. Polak pierwszego seta z Upalim Rajkurnem przegrał 2:6, jednak w kolejnym wygrał 6:3, niestety jednak przegrał w tie-breaku 5:7 i w meczu Polska – Sri Lanka mieliśmy remis. W deblu nasi panowie ulegli po trzysetowm meczu z Dissanayake i Rajkurnem 4:6, 6:4, 7:10.

W drugim meczu Polacy pokonali Tajlandię 2:1. Z Wittayą Peem-Mee wygrał Tadeusz Kruszelnicki 6:2, 6:0, Kamil Fabisiak przegrał 5:7, 6:3, 2:6 z Suthim Khlongruą, natomiast w deblu nasi tenisiści byli lepsi od rywali i zwyciężyli 7:5, 6:2.

O tym, że to tenisiści z Tajlandii dostali się do czołowej czwórki, zadecydował jedynie lepszy od Polskiej drużyny bilans gemów.

Lepsi od Izraela i Grecji

W meczu o miejsca 5-8 Polacy grali z Izraelem. Kruszelnicki okazał się lepszy (6:0, 6:2) od Amira Leviego, Fabisiak pokonał 6:4, 6:3 Adama Berdichvskiego, zaś debel Albin Batycki/Kruszelnicki był lepszy (6:3, 6:4) od debla Levi/Asi Stokol. Tym samym Polakom przyszło walczyć z Grekami o piąte miejsce.

Kruszelnicki, sklasyfikowany na 38. miejscu w światowym rankingu, pokonał niżej notowanego Georgiosa Lazaridisa (90. ITF), tracąc jedynie jednego gema w pierwszym secie. W drugim meczu Fabisiak (24. ITF) przegrał 2:6, 2:6 ze Stefanosem Diamantisem (56. ITF). W deblu Grecy nie mieli jednak wiele do powiedzenia. Fabisiak i Kruszelnicki wygrali pierwszego seta na „sucho”, w drugim zaś stracili jedynie dwa gemy, kończąc Drużynowe Mistrzostwa Świata grupy światowej 2 na piątej pozycji.

Francuzi bezkonkurencyjni

W grupie światowej 2 triumfowali Chińczycy, którzy pokonali 2:0 Brazylijczyków. W półfinale odpadli zawodnicy z Tajlandii i Malezji. Zawodnicy Państwa Środka tym samym awansowali do pierwszej dywizji.

Drużynowymi mistrza świata pierwszej dywizji grupy światowej zostali Francuzi, którzy pokonali w finale gospodarzy 2:0. Brązowe medale zdobyli Brytyjczycy i Australijczycy.  Wśród pań najlepsze okazały się Holenderki, które pokonały Chinki 2:0.