Kolarze w olimpijskiej formie

25.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, na zdjęciu Anna Harkowska, fot. Robert Szaj
Uśmiechnięta Anna Harkowska

Dziewięć medali – to dorobek naszych kolarzy podczas Pucharu Świata, który w dniach 20-22 maja 2016 r. odbywał się w belgijskiej Ostendzie. Po medale sięgali: Anna Harkowska (dwa złota), tandem Marcin Polak/Michał Ładosz (dwa srebra), Renata Kałuża (srebro i brąz), tandem Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (brąz), Rafał Wilk (brąz) oraz sztafeta Wilk, Szumiec, Kałuża (brąz).

Drugi Puchar Świata rozgrywany w północno-zachodniej Belgii już pierwszego dnia pokazał, że dyspozycja naszych reprezentantów jest bardzo dobra. Najlepsza w jeździe indywidualnej na czas w kat. C5 okazała się Anna Harkowska. Nasza zawodniczka na trasie 16,7 km zmierzyła się z czterema rywalkami. Druga była Niemka Kerstin Brachtendorf (1.20,63 straty), a trzecia Nicole Clermont z Kanady (1.22,52 straty).

W męskim tandemie B Marcin Polak i pilot Michał Ładosz finiszowali na świetnym drugim miejscu. Przegrali jedynie o 34,16 s z Holendrami Vincentem Ter Schure i Timo Fransenem. Na najniższym stopniu podium stanęli Stephen Bate i Adam Duggleby z Wielkiej Brytanii. Na miejscu ósmym w gronie 23 tandemów uplasowali się Przemysław Wegner i Artur Korc. Jazda indywidualna odbywała się na trasie o długości 25,05 km.

Panie także mocne

Panie miały do pokonania ten sam dystans. Brąz wywalczyła Iwona Podkościelna, pilotowana przez Aleksandrę Tecław. Polki przegrały z Katie-George Dunlevy i Eve McCrystale z Irlandii oraz Lorą Turnham i Corine Hall z Wielkiej Brytanii. Anna Duzikowska wraz z Natalią Morytko finiszowały na miejscu 11.

Trzeba była także Renata Kałuża. Polka startująca w kategorii H3 do zwyciężczyni Franceski Porcelato straciła 1.35,48. Druga była Brytyjka Karen Darke, która przegrała z Włoszką o 16,10 s. Zawodniczki do pokonania miały 16,7 km. Startowało jedenaście pań.

Szósty w siedmioosobowej stawce był Rafał Mikołajczyk w kat. H1. Pucharowe zwycięstwo odniósł Austriak Ernst Bachmaier, przed Czechem Patrikiem Jahodą i Finem Teppo Polvim. W gronie 31 zawodników na 16. lokacie zakończył zmagania w kat. H3 33-letni Rafał Szumiec. Ze złota cieszył się Kanadyjczyk Charles Moreau, przed Stuartem McCreadiem z RPA i Mischą Hielkemą z Holandii.

Mistrz świata w jeździe indywidualnej Rafał Wilk (kat. H4) był trzynasty, tuż przed nim finiszował Arkadiusz Skrzypiński. Obydwu naszych kolarzy nie ominęły problemy na trasie ze sprzętem, stąd nieco dalsze pozycje. Na 17. lokacie w gronie 28 zawodników ukończył zmagania Zbigniew Wandachowicz. Triumfował Vico Marklein z Niemiec, przed Amerykaninem Thomasem Davisem i Austriakiem Thomasem Fruehwirthem.

W sobotę Wilk już bez problemów

W handbike’ach medali nie brakowało również w wyścigu ze startu wspólnego. Na drugiej pozycji w kat. H3 uplasowała się Renata Kałuża. Polka przegrała na finiszu o cztery sekundy z Francescą Porcellato z Włoch. Brąz wywalczyła Karen Darke z Wielkiej Brytanii. Startowało dwanaście pań. Do pokonania była trasa licząca 33,4 km.

Trzydziestu dwóch zawodników stanęło na starcie kat. H4 mężczyzn. Triumfował Vico Marklein z Niemiec, przed Thomasem Davisem z USA, gorszym o zaledwie dwie sekundy. Trzeci, ze stratą minuty i 22 sekund, był Rafał Wilk. Na trzynastej pozycji uplasował się Arkadiusz Skrzypiński (6.14 straty), a 20. był Zbigniew Wandachowicz (9.07 straty). Kolarze do pokonania mieli 50,1 km.

Piąty był w kat. H1 Rafał Mikołajczyk. Triumfował Czech Patrik Jahoda, przed Teppo Polvim z Finlandii i Szwajcarem Benjaminem Fruehem. Trasa w tej kategorii liczyła 33,4 km.

Niedziela też piękna

Swoje drugie złoto wywalczyła w niedzielę podopieczna Mariana Kowalskiego, Anna Harkowska (C5). Polka do końca liczącej 58,5 km trasy walczyła o zwycięstwo z Amerykanką Kerstin Brachtendorf, jednak ostatecznie to nasza zawodniczka pierwsza przekroczyła linię mety. 13 sekund później jako trzecia wjechała Nicole Clermont z Kanady. Startowało pięć zawodniczek.

W wyścigu wspólnym wystartowało 27 tandemów. Świetnie spisali się Marcin Polak i Michał Ładosz. Przyjechali oni na drugim miejscu za Holendrami Vincentem Ter Schure i Timo Fransem. Brąz wywalczyli Włosi Ivano Pizzi i Alessandro Fantini. Szóste miejsce zajęli Przemysław Wegner i Artur Korc.

W tandemie B aż osiem zawodniczek niemal w jednym czasie „wpadło” na metę. Ostatecznie Iwona Podkościelna (z pilotką Aleksandrą Tecław) sklasyfikowana została na szóstym miejscu, a Anna Duzikowska, wspólnie z Natalią Morytko, przyjechały na miejscu ósmym. Złoto wywalczyły Irlandki Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal, przed Brytyjkami Lorą Turnham i Corrine Hall oraz Greczynkami Adamantią Chalkiadaki i Argyro Milaki.

Sztafeta z brązem!

W niedzielę wystartowała również sztafeta w handbikach (H1-H5). Polski zespół utworzyli Rafał Szumiec, Renata Kałuża oraz Rafał Wilk. Nasi reprezentanci spisali się świetnie, finiszując na trzecim miejscu, o trzy sekundy zwyciężając Szwajcarów. Triumfowali Włosi Paoli Cecchetto, Francesca Porcellato i Alessandro Zanardi. Za nimi z czasem gorszym o minutę i 7 sekund finiszowali Amerykanie. Strata Polaków do zwycięzców wyniosłą minutę i 48 sekund. Startowało jedenaście sztafet.