Trzy medale na Pucharze Świata w strzelectwie

11.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. archiwum redakcji
Polak i Austriak strzelają z pistoletów na mistrzostwach strzelectwa sportowego

Polscy strzelcy zakończyli trzema medalami zmagania w Pucharze Świata w strzelectwie, które były rozgrywane na początku maja br. w Szczecinie. Po srebro sięgnął indywidualnie Sławomir Okoniewski w pistolecie pneumatycznym, dodatkowo na drugim miejscu uplasowała się również nasza drużyna.

Podczas Pucharu Świata rywalizowano w dwóch konkurencjach strzeleckich. Stawkę jedenastu uczestniczek kwalifikacji karabinu stojąc 10m (R2) zamknęła Grażyna Pecuch. Nasza zawodniczka  miała 371,3 pkt. W finale triumfowała Słowaczka Veronika Vadovicova, dla której było to drugie zwycięstwo w szczecińskiej imprezie. Drugą lokatę zajęła Australijka Natalie Smith, zaś podium uzupełniła Swietłana Dementiewa z Rosji.

Srebro drużynowe

Podczas poniedziałkowej rywalizacji, 2 maja, pod koniec 41. stawki uplasowali się nasi strzelcy w konkurencji karabinu pneumatycznego SH2 w rywalizacji mieszanej. Najwyżej sklasyfikowana została Mirosława Górna, która zajęła 35. lokatę z wynikiem 610,6 pkt. Dwie lokaty niżej zakończył kwalifikacje Kazimierz Bysiek (608,3 pkt.), zaś przedostanie miejsce zajął Leszek Piotr Kacalski (592,0 pkt.). Złoto wywalczył Luke Cain z Australii, który po niezwykle zaciętej walce pokonał Nowozelandczyka Michael Johnsona o 0,1 pkt. Brąz zdobył Brytyjczyk Cockbill.

Bardzo dobrze wypadli Polacy w pistolecie pneumatycznym P5. Srebro wywalczył Sławomir Okoniewski, który uzyskał 348 pkt. – przegrał jedynie z Rosjaninem Siergiejem Małyszewem (353 pkt.). Brąz zdobyła rodaczka zwycięzcy Małyszewa Natalia Dalekowa (342 pkt.). Na jedenastym miejscu uplasował się Kacper Pierzyński (319 pkt.), a na piętnastym Filip Rodzik (300 pkt.), natomiast piąty był Szymon Sowiński (340 pkt.). Zespołowo biało-czerwoni zakończyli zmagania ze srebrem uzyskując 1007 pkt. Pierwszą pozycję wywalczyli Rosjanie, zaś na najniższym stopniu podium ukończyli PŚ Brytyjczycy – 967 pkt.

Sowiński tuż za podium

Szymon Sowiński dobrze spisał się w pistolecie pneumatycznym SH1 mężczyzn. Polak z 554 pkt. zajął ostatnie – ósme miejsce premiowane awansem do finału. Dobrze wypadli również Filip Rodzik, który z 546 pkt. zajął 14 miejsce i Kacper Pierzyński - ustrzelił o 1 pkt. mniej i skończył zawody na 16. miejscu. Na 23. lokacie sklasyfikowany został Sławomir Okoniewski. Startowało 30. zawodników.

W karabinie pneumatycznym stojąc R1 (SH1) Waldemar Andruszkiewicz zajął dziewiąte miejsce w kwalifikacjach. Pozostali Polacy zamknęli trzynastoosobową stawkę, na jedenastym miejscu uplasował się Tadeusz Burski, dwunasty był Tadeusz Sondej , a ostatni Krzysztof Szczerbicki. Złoty medal wywalczył Joseff Neumaier z Niemiec. Pokonał on Greka Sotiriosa Galogavrosa z Grecki o 1,4 pkt. Podium uzupełnił Ukrainiec Andrii Doroszenko.

Dwa srebra w pistolecie!

W karabinie leżąc R5 na 23. lokacie sklasyfikowany został Kazimierz Bysiek (627,4 pkt.), Mirosława Górna na 39. miejscu (621,8 pkt.), a Leszek Piotr Kacalski (617,1 pkt.) 43. w gronie 44. zawodników. W szczecińskim Pucharze Świata najlepszy okazał się Wasyl Kowalczuk, przed Michaelem Johnsonem z Nowej Zelandii oraz Brytyjczykiem Cockbillem. Drużynowo zajęli ostatnią, siódmą pozycję z 1866,3 pkt. Triumfowali Brytyjczycy z wynikiem 1902,4 pkt., przed Serbami (1895,9 pkt.) i Duńczykami (1880 pkt.).

Pierwszego dnia PŚ w strzelectwie Polska drużyna w składzie Waldemar Andruszkiewicz, Tadeusz Sondej, Tadeusz Burski wywalczyła brązowy medal w konkurencji karabinu leżąc.