Jedenaście medali! Pływacy wracają z ME

09.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
polska zawodniczka płynie w basenie

Złoto Wojciecha Makowskiego, siedem srebrnych medali i trzy brązowe – to podsumowanie zwycięstw naszych pływaków na Mistrzostwach Europy, które odbyły się w portugalskim mieście Funchal.

W piątek, 7 maja, świetnie spisali się Jaeck Czech i Paulina Woźniak, która zajęła drugie miejsce na dystansie 100m st. klasycznym SB8. Zawodniczka uzyskała czas 1.21,47, przegrywając jedynie z Olesią Władykiną z Rosji o 2,49s. Brąz wywalczyła Claire Cashmore z Wielkiej Brytanii, która straciła względem Polki sześć setnych. Wcześniej w Funchal Woźniak wywalczyła srebro na 200m st. zmiennym SM9.

Jacek Czech na koniec swoich startów wystąpił w finale 50m st. grzbietowym S2. Podopieczny Łukasza Drzewieckiego uzyskał nowy rekord kraju - 58,82s. Przegrał złoto ME z Ukraińcem Serhim Palamarczukiem o 0,40s. Brąz wywalczył Dmitrii Kokariew z Rosji z czasem 1.00,32.

Oprócz dwóch srebrnych medali w piątek oglądaliśmy jeszcze dwa polskie finałowe występy. Na szóstej pozycji zakończył wyścig 16-letni Kamil Otowski, który na 200m st. dowolnym S3 uzyskał czas 4.22,80. W tej kategorii mistrzem został Ukrainiec Dmytro Vynohradets z rekordem Europy – 3.21,30. Z kolei w przedziale 100m st. grzbietowym S13 był Kamil Rzetelski z wynikiem 1.14,98. Pierwsze miejsce wywalczył Ihar Boki z Białorusi z czasem 56,81s.

Makowski dokłada złoto i brąz

W finale 100m st. dowolnym S11 startowało sześciu zawodników ze Starego Kontynentu w tym Wojciech Makowski. Polak uplasował się z czasem 1.03,13 na piątym miejscu w finale, jednak trzecim w stawce Europejczyków i tym samym mógł cieszyć się z brązu. Wcześniej Makowski sięgnął po złoto na dystansie 100m st. grzbietowym – jak się później okazało jedynym dla naszej kadry. Najszybszy w finale był Matheus Sousa z Brazylii (59,72s), przed Hendrim Herbstem z RPA (1.01,17), dopiero trzeci – był pierwszy z Europejczyków, Ukrainiec Oleksandr Maszczenko, który został mistrzem Starego Kontynentu. Przed Makowskim finiszował również Grygory Zudzilau z Białorusi (1.02,21).

W sobotę, 8 maja, najlepszy wynik w Funchal uzyskała Katarzyna Sobczak. Polka na 400m st. dowolnym S9 była  piąta z czasem 5.19,99 . Mistrzynią Europy została Stephanie Millward z Wielkiej Brytanii z czasem 4.45,71, która prześcignęła Nurię Marques Soto z Hiszpanii o 8,06s i Zsofię Konkoly z Węgier o 9,13s. U mężczyzn w  tej samej konkurencji szósty był Mateusz Bartnik z czasem 4.36,70, zaś ósmy Patryk Biskup - 4.39,88. Pierwszy był w tyle o 17,42s, a drugi o 20,60s od zwycięskiego Włocha Federico Morlacchi (4.19,28). Srebro wywalczył Chorwat Kristijan Vincetić (4.22,95), zaś trzecie miejsce przypadło Portugalczykowi Davidowi Grachatowi (4.28,26).

Finały kobiet

Piąta na 50m st. dowolnym S4 była Karolina Hamer. Mistrzynią Europy została Włoszka Arjola Trimi ze świetnym czasem 41,14s. Zawodniczka z Półwyspu Apenińskiego finiszowałą przed Ukrainkami Marią Lafiną o 6,62s i Maryną Werbową o 11,36s. Przed naszą zawodniczką sklasyfikowana została jeszcze Edenia Garcia z Brazylii – 55,26s. Hamer do zwyciężczyni straciła 18,26s.

Siódma w finale 50m st. dowolnym S8 była Monika Belczewska z czasem 34,94s. Wygrała Brytyjka Stphanie Slater z czasem 30,57s, przed Ukrainką Kateryną Istominą o 1,19s oraz Rosjanką Olesią Władykiną o 1,27s.

Mistrzostwa Europy rozgrywane na Maderze przyniosły przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro kadrze jedenaście medali. Po dwa medale wywalczyli Wojciech Makowski: złoto, brąz, Oliwia Jabłońska dwa srebra, Paulina Woźniak dwa srebra, Joanna Mendak srebro i brąz oraz po jednym: Patryk Biskup, Jacek Czech i Patryk Karliński.