Pływackie ME: Jacek Czech tuż za podium

06.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. kadr z filmiku, youtube.com
Jacek Czech

Cztery finały – to dorobek naszych pływaków podczas piątego dnia mistrzostw Europy, rozgrywanych w pierwszym tygodniu maja w Funchal na portugalskiej Maderze. Najlepiej w czwartek, 5 maja, wypadł Jacek Czech, zajmując czwartą lokatę w sprincie st. dowolnym.

Sesja finałowa, choć nie przyniosła nam medalu, jak najbardziej może być zaliczona do udanych. Bardzo dobrze spisał się Jacek Czech. Podopieczny Łukasza Drzewieckiego na 50 m st. dowolnym (kat. S2) zajął wysokie, czwarte miejsce. Świetnie wypadli Ukraińcy. Triumfował z czasem 59,71 s Jewgen Panibratec, zaś o 0,46 s przegrał z nim Serhij Palamarczuk. Brązowy medal wywalczył Dmitrij Kokariew. Rosjanin srebro przegrał o jedynie dziewięć setnych.

Dwa piąte miejsca pań

Jedną lokatę niżej niż Czech uplasowała się Oliwia Jabłońska na dystansie 200 m st. zmiennym (kat. S10) z czasem 2.34,93. Złoto wywalczyła Nina Riabowa z Rosji, która uzyskała czas 2.30,94. Równo o sekundę pokonała Kanadyjkę Aurelie Rivard. Srebro zdobyła finiszująca jako trzecia Bianka Pap z Węgier z czasem gorszym o 1,82 s od zwyciężczyni. Podium uzupełniła czwarta na mecie Chantalle Zijderveld z Holandii (2.33,67).

Również na piątej lokacie zakończyła swój start w sesji wieczornej Karolina Hamer. Nasza pływaczka startowała na 150 m st. zmiennym (kat. SM4). Hamer pokonała trzy długości basenu w czasie 3.21,88. Przed Polką uplasowały się trzy Ukrainki oraz jedna reprezentantka Rosji. Ze złota cieszyła się Maria Lafina, która jako jedyna zeszła poniżej trzech minut (2.57,69), druga była jej rodaczka, Olga Świderska z rekordem świata w swojej kategorii niepełnosprawności (SM3). Brąz wywalczyła z czasem 3.20,91 Rosjanka Natalia Gawriluk.

Sobczak z najlepszym wynikiem

Swój najlepszy wynik na mistrzostwach Europy uzyskała w czwartek Katarzyna Sobczak. 21-latka wywalczyła siódme miejsce w finale 100 m st. dowolnym (kat. S9) z czasem 1.11,75. Przed nią finiszowały dwie Hiszpanki, Brytyjka i trzy Rosjanki. Pierwsza z rekordem Europy była Sarai Gascon, o 1,33 s przed Nurią Marques Soto. Trzecia na mecie Stephanie Millward straciła do złota 2,45 s.

O 0,58 s awans do finału przegrała Monika Belczewska w wyścigu na 100 m st. grzbietowym (kat. S8). Polka uzyskał wynik 1.33,16 i zajęła dziewiąte miejsce – pierwsze nie premiowane awansem do finału.