Wersja do druku

Pływackie ME: Jabłońska i Woźniak dorzuciły po srebrze

05.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Oliwia Jabłońska z kwiatami i złotym medalem z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku

Dwa srebrne medale zdobyły nasze pływaczki 4 maja 2016 r., podczas czwartego dnia Mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych. Srebro czempionatu Starego Kontynentu, odbywającego się w portugalskim Funchal, wywalczyły Paulina Woźniak oraz Oliwia Jabłońska. Biało-Czerwoni mają tym samym na koncie osiem medali (1-5-2). Impreza potrwa do soboty, 7 maja.

Piękna okazała się środowa rywalizacja dla Pauliny Woźniak w wyścigu na 200 m st. zmiennym w kat. S9. 24-latka była w eliminacjach piąta z wynikiem 2.44,01. Polka po pierwszych 50 m była szósta, jednak już po następnej długości basenu wysunęła się na czwarte miejsce. Po 150 m Polka nawet prowadziła, jednak ostatecznie zakończyła wyścig na drugiej pozycji ze świetnym czasem 2.39,12. Do Sarai Gascon straciła 1,81 s. Brąz wywalczyła druga z Hiszpanek Nuria Marques Soto ze stratą czternastu setnych do Polki.

- Jedno wielkie zaskoczenie! – powiedziała Paulina Woźniak. – Byłam pozytywnie nastawiona na ten wyścig i chciałam zrobić „życiówkę”. Myślałam, że rywalki popłyną o wiele szybciej. Od początku starałam się kontrolować wyścig, ale nie spodziewałam się, patrząc na wyniki, że jestem druga.

Drugi krążek wywalczyła Oliwia Jabłońska. W finale 100 m st. motylkowym (kat. S10) 19-latka sięgnęła po srebro. Polka przegrała o 1,60 s z Rosjanką Niną Riabową (1.07,48). Trzecie miejsce wywalczyła Hiszpanka Isabel Yinghua Hernandez Santos z czasem 3,13 s gorszym od Riabowej. To drugi medal Polki na tych mistrzostwach. Podczas pierwszego dnia zajęła drugą lokatę na 400 m st. dowolnym.

Czech krytycznie o starcie

Niezadowolony po starcie na 100 m st. grzbietowym (kat. S2) był Jacek Czech. Nasz zawodnik zajął szóste miejsce, uzyskując czas 2.28,23. Złoto zdobył Rosjanin Dmitrij Kokariew z rekordem świata 2.02,25, drugi był Serhij Palamarczuk z Ukrainy ze stratą 4,22 s, a brąz wywalczył Aristeidis Makrodimitris z Grecji (2.11,23).

- Dziś nie poszło tak, jak chciałem – przyznał Jacek Czech. – Jeden z tych gorszych dni. Na 100 m stylem grzbietowym zająłem 6. miejsce, mam nadzieję, że jutro będzie lepiej, liczę że dodacie mi sił i będę miał „powera” na 50 m.

Dwie szóste lokaty zajęli też nasi pływacy z dysfunkcją wzroku. W swoim ostatnim starcie Joanna Mendak na 100 m st. dowolnym uzyskała czas 1.02,96. Złoto w jej kategorii wywalczyła Ukrainka Anna Stecenko z najlepszym wynikiem na świecie – 58,05 s. Za nią o 0,88 s uplasowała się Daria Stukałowa z Rosji oraz Brytyjka Hannah Russell (gorsza o 1,27 s).

Wojciech Makowski na 50 m st. dowolnym (kat. S11) zajął wprawdzie szóste miejsce w finale, ale do medalu był nieco bliżej niż Mendak. Wygrał Henri Herbst z RPA z rekordem Afryki 26,96 s, za nim o 0,64 s uplasował się Brazylijczyk Matheus Sousa. Mistrzem Europy został więc trzeci Białorusin Hryhory Zudzilau z czasem 27,61 s. O trzy setne pokonał on Oleksandra Maszczenkę i o 0,31 s Wiktora Smyrnowa. Makowski stracił do medalu 0,46 s.

Belczewska coraz szybsza

Siódma w finale 100 m st. motylkowym (S9) była Monika Belczewska, choć wieczorem 22-latka pokonała ten dystans o cztery sekundy lepiej niż w porannych eliminacjach (1.30,63). Złoto zdobyła Stephanie Slater z Wielkiej Brytanii, która uzyskała czas 1.09,67. Srebro wywalczyła, z wynikiem gorszym o 0,57 s, ukraińska pływaczka Kateryna Istomina, a brąz gorsza o 7,95 s Rosjanka Olesja Władykina.

Na ostatniej pozycji w finale 200 m st. zmiennym dopłynął Patryk Biskup. 18-latek popłynął nieco wolniej niż rano, osiągając czas 2.28,62. Zwyciężył reprezentant Włoch Federico Morlacchi z czasem 2.18,39, który pokonał dwóch Węgrów Tamasa Totha (o 3,04 s) oraz Tamasa Sorsa (o 4,03 s).