Szermierze z czterema medalami PŚ w Laval

04.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. R. Szaj
jeden z niepełnosprawnych na wózku szermierzy z zawodów, zaciska pieść przy emocji radości z wygranej

Cztery indywidualne medale – to dorobek naszych szermierzy na wózkach podczas Pucharu Świata, który w dniach 27 kwietnia – 1 maja 2016 r. odbywał się w kanadyjskim Laval. Srebro wywalczyła Marta Makowska, zaś brązowe medale zawisły na szyjach Adriana Castro, Renaty Burdon i Kamila Rząsy.

Świetną passę kontynuuje Marta Makowska. Po drugim miejscu w ostatnim Pucharze Świata na Węgrzech, nasza zawodniczka sięgnęła po kolejne srebro w zawodach szpady pań w kat. B w kanadyjskim Laval. Polka w finale przegrała z Niemką Simone Briese-Baetke. Brązowe medale wywalczyły Wiktoria Bojkowa z Rosji i Yui Chong Chan z Hongkongu.

Trzy polskie brązy

Ponadto w indywidualnych zmaganiach nasi zawodnicy trzykrotnie stawali na najniższym stopniu podium. Drugi raz w tym roku do półfinału PŚ w szabli kat. B doszedł Adrian Castro. Tak jak na Węgrzech, w finale stoczyli walkę Anton Dacko z Ukrainy i Alessio Sarri z Włoch, tym razem lepszy okazał się zawodnik z Italii. Obok Castro na najniższym stopniu podium stanął Chińczyk Yan Ke Feng.

W szabli pań kat. A rywalizowało osiem zawodniczek. Do półfinału awansowała Renata Burdon, jednak nie udało się jej przeciwstawić rywalce z Ukrainy. Polka poprawiła tym samym swój wynik z Eger, tam przegrała w 1/4 z późniejszą triumfatorką Jing Ban z Chin. W finale, w „siostrzanym” pojedynku, lepsza od Natalii Morkwych okazała się Jewhenia Breus.

Trzeci brąz wywalczył dla Polski w szpadzie w kat. B Kamil Rząsa. Polak w pierwszym tegorocznym PŚ odpadł w 1/4 finału, tak jak drugi z Polaków Grzegorz Lewonowski. W Kanadzie Rząsie udało się awansować do półfinału, zaś drugi nasz szermierz został sklasyfikowany na dwunastej lokacie w gronie 27. zawodników. Złoto zdobył Daoliang Hu z Chin, który pokonał Rosjanina Aleksandra Kużjukowa. Obok Rząsy na 3. stopniu podium stanął Andrej Pranewicz z Białorusi.

Floret liczny, ale za słaby na ćwierćfinał

Marta Makowska próbowała swoich sił również we florecie (kat. B), jednak ostatecznie skończyła zmagania na 13. pozycji w gronie 19 zawodniczek. Triumfowała Włoszka Beatrice Maria Vio, która w finale pokonała Fang Zhou z Chin. Podium uzupełniły Niemka Briese-Baetke i druga z Chinek Jingjing Zhou.

W szpadzie kat. A wystartowały dwie Polki. Marta Fidrych nie zdołała dostać się do czołowej „8”; została sklasyfikowana na 9. miejscu. Renata Burdon była piętnasta. Zwycięstwo odniosła Chinka Bian, która pokonała swoją rodaczkę Xu Feng Zou. Brąz wywalczyły Amarilla Veres z Węgier i Chinka Chuncui Zhang.

Pomimo naszej licznej reprezentacji we florecie kat. A, gdzie startowało czterech Polaków, nie udało się awansować żadnemu z naszych do 1/4 finału. Ostatecznie Polacy zakończyli walkę w zawodach na następujących pozycjach: Michał Nalewajek na 12., Dariusz Pender na 13., Rafał Ziomek na 15., zaś Norbert Całka nie zdołał wejść do 1/8 i został sklasyfikowany na 17. miejscu w gronie 26 szermierzy. Zwyciężył Gang Sun z Chin, który wygrał w finale z Węgrem Richardem Osvathem. Trzecie miejsce wywalczyli Włoch Matteo Betti oraz Roman Fiedyjajew z Rosji.

Chińczycy trzymają się mocno

Ósmy w szpadzie mężczyzn w kat. A był Dariusz Pender. Na 14. miejscu uplasował się Całka, a tuż za nim sklasyfikowano Ziomka i Nalewajka. Stawkę 28 zawodników zamknął Michał Siatkowski. W tej konkurencji również triumfował Gang Sun, który okazał się lepszy w finale od Maksima Szaburowa z Rosji. Tak jak w wyżej opisanym florecie, trzeci był Betti, a na podium dołączył do niego Brytyjczyk Piers Gillivers.

Siatkowski startował również w szabli, jednak bez powodzenia. Zamknął on stawkę siedemnastu zawodników. Ze złota cieszył się Yijun Chen, który pokonał o pięć lat starszego rodaka Jianquana Tiana. Na najniższym stopniu podium stanęli Andrij Demczuk z Ukrainy i Francuz Ludovic Lemoine.

Trzech Polaków oglądaliśmy we florecie kat. B. Dziesiąty był Zbigniew Wyganowski, dwunasty Jacek Gaworski, zaś piętnasty Adrian Castro. W finale spotkali się Chińczycy. Daoliang He okazał się lepszy od Yan Ke Genga. Trzecie miejsca zdobyli Marco Cima z Włoch i Anton Dacko z Ukrainy.