Polacy z brązem strzeleckiego PŚ w Szczecinie

02.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Start Szczecin
Waldemar Andruszkiewicz z KSI START Szczecin strzela w zielonej sali z karabinu |

Polska drużyna w składzie Waldemar Andruszkiewicz, Tadeusz Sondej, Tadeusz Burski wywalczyła brązowy medal w konkurencji karabinu leżąc podczas pierwszego dnia Pucharu Świata w strzelectwie sportowym, który 1 maja 2016 r. rozpoczął się w Szczecinie.

Kwalifikacje w karabinie w pozycji leżącej 10m SH1 wygrała Niemka Natascha Hiltrop z wynikiem 635,9 pkt. Za nią uplasowała się Słowaczka Veronika Vadovicova (632,6 pkt.), zaś trzecia była Rosjanka Tatiana Riabczenko (632 pkt.). Wysokie ósme miejsce wywalczył z 628,5 pkt. Waldemar Andruszkiewicz, tym samym awansował do finału tej konkurencji. Na 19. pozycji ukończył rywalizację Tadeusz Sondej (623,3 pkt.), zaś 26. był Tadeusz Burski (617,2 pkt.). Startowało 30 zawodników.

Biorąc pod uwagę ranking drużynowy, Polacy zajęli trzecie miejsce z wynikiem 1869 pkt. Pierwsze miejsce w Pucharze Świata zdobyli Rosjanie (1887,5 pkt.) w składzie Riabczenko, Siergiej Noczewnoj, Swietłana Demencewa. Na drugiej pozycji sklasyfikowani zostali Koreańczycy z Południa – Haksun Kim, Youngsik Youn, Jaewoong Won z wynikiem o 1,1 pkt. lepszym od Biało-Czerwonych. Stawkę czterech państw zamknęli Brytyjczycy.

Indywidualnie Polak odpadł jako pierwszy i nie poprawił miejsca z kwalifikacji. Pierwsze miejsce zdobyła Vadovicova z wynikiem o 1,4 pkt. lepszym od Niemki Hiltrop. Na najniższym stopniu podium stanęła Riabczenko.

Pistolet słabiej

W drugiej rozgrywanej konkurencji, pistolecie pneumatycznym 10 m (SH1), najlepsza z Polek zajęła 10. miejsce z rekordem życiowym 353 pkt. Do ostatniej kwalifikującej się do finału zawodniczki Issy Bailey z Wielkiej Brytanii straciła cztery punkty. Beata Andruszkiewicz zdobyła 337 pkt., zaś stawkę szesnastu zawodniczek zamknęła Marta Szwed (316 pkt.).

Zwycięstwo w Pucharze Świata odniosła Ukrainka Iryna Liachu, która pokonała Natalię Dalekową z Rosji. Trzecie miejsce zdobyła Olivera Nakovska-Bikova z Macedonii. Tuż za podium zakończyła rywalizację zwyciężczyni kwalifikacji, Olga Kowalczuk z Ukrainy.

Zawody w Szczecinie potrwają do 4 maja. Organizatorem jest Klub Start Szczecin.