Medalowy start Anny Harkowskiej na MŚ

25.03.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. R. Szaj
Uśmiechnięta Anna Harkowska

Anna Harkowska bardzo dobrze spisała się na rozgrywanych we Włoszech w dniach 17-20 marca 2016 r. mistrzostwach świata w kolarstwie torowym. Polka zaprezentowała na pół roku przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio de Janeiro wysoką formę, sięgając po złoty medal w scratchu oraz brąz w wyścigu na dochodzenie.

Start w mistrzostwach świata był niezwykle ważną próbą dla Anny Harkowskiej. Nasza zawodniczka na Velodromo di Montichiari zaprezentowała bardzo wysoką formę, zdobywając dwa medale. W jej koronnej konkurencji, wyścigu na dochodzenie na 3000 m, w której w Rio bronić będzie srebra z Londynu, nasza zawodniczka zajęła trzecie miejsce. Polka w walce o brąz pokonała Brytyjkę Crystal Lane. W finale tytuł obroniła Sarah Storey z Wielkiej Brytanii, która okazała się lepsza od Chinki Jufang Zhou.

Tytuł dla Polki

Nasza reprezentantka świetnie spisała się w scratchu, polegającym na jednoczesnym ściganiu się większej liczby zawodników na dystansie kilkudziesięciu okrążeń. W nieznajdującej się w programie Igrzysk Paraolimpijjskich konkurencji Polka zdecydowanie odjechała swoim rywalkom, pozostawiając za sobą odwieczną rywalkę, Sarę Storey z Wielkiej Brytanii. Podium uzupełniła Mariela Analia Delgado z Argentyny.

W wyścigu na 500 m Harkowska zajęła natomiast szóste miejsce w dziewięcioosobowej stawce. Triumfowała Jufang Zhou.

Tandem pań dwa razy w ósemce

W kategorii tandemów, skupiającej zawodniczki z dysfunkcją wzroku, startowały Polka Anna Duzikowska, pilotowana przez Natalię Morytko. Nasze reprezentantki najlepiej spisały się w sprincie, gdzie wywalczyły siódme miejsce. Złotymi medalistkami zostały Australijki Madison Janssen i Jessica Gallagher. Na drugim miejscu zmagania ukończyły Brytyjki Helen Scott i Sophie Thornhill, zaś na trzecim – Holenderki Haliegh Dolman i Larrissa Klaassen.

Duzikowska i Morytko zajęły też ósme miejsce w wyścigu na dochodzenie na 3000 metrów. Pierwsze miejsce zdobyły Nowozelandki Laura Thompson i Emma Foy. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Japonki Mai Tanakę i Yurię Kanumę, zaś podium uzupełniły Brytyjki Corinne Hall i Lora Turnham.

Dwunastą pozycję nasze kolarki zajęły w wyścigu na 1000 metrów. W tej konkurencji mistrzyniami świata zostały Dolman i Klaasen. Za Holenderkami na drugim miejscu sklasyfikowane zostały Brytyjki Scott i Thornhill, zaś podium uzupełniły Australijki Janssen i Gallagher.

Panowie raz w pierwszej „10”

Na 8. miejscu w sprincie uplasował się nasz tandem Marcin Polak i pilot Michał Ładosz. Triumfowali Australijczycy David Edwards i Kieran Modra. Srebro wywalczyli Hiszpanie Joan Font Alera i Ignacio Avila Rodriguez. Na trzecim miejscu uplasował się kanadyjski tandem Jean-Michel Lachance/Daniel Chalifour.

Polacy startowali również w sprincie, gdzie zajęli jedenastą lokatę. Po mistrzostwo świata sięgnął tandem Peter Mitchell/Neil Fachie. Brytyjczycy pokonali Holendrów Teuna Muldera i Tristana Bangma oraz swoich rodaków: Craiga Macleana, startującego z pilotem Jamesem Ballem.

Nieco słabiej Polacy wypadli w wyścigu na 1000 m. Nasi reprezentanci „wykręcili” czas 1.04,556, co dało trzynaste miejsce w gronie 25 tandemów. Najlepszy okazał się duet Mitchell/Fachie, przed Mulderem i Bangmą oraz drugą parą z Holandii Patrick Bos/Stephan de Vries.

Wyjazd do Włoch możliwy był dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich”, finansowanemu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.