Narciarstwo: koniec sezonu biegaczy

21.03.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Kamil Rosiek biegnie na nartach

Kamil Rosiek zajął siódme miejsce w biegu na 20 km podczas ostatnich zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2015/2016, rozegranych w fińskiej miejscowości Vuokatti.

Po zmaganiach w biatlonie, zawodnicy rywalizowali w biegach. Na początek odbyły się sprinty. Kamil Rosiek zdołał awansować do półfinału, jednak zajął w nim ostatnie miejsce i został ostatecznie sklasyfikowany na 11. lokacie w gronie 16 zawodników. Wygrał Ukrainiec Maksym Jarowyj, który wyprzedził Rosjan Iwana Gołubkowa i Aleksandra Dawidowicza.

W sprincie w kat. stojąc Witold Skupień, tak jak Rosiek, awansował do półfinału, w nim uplasował się na ostatniej pozycji i ostatecznie zajął 12. miejsce. Złoto wywalczył Władysław Liekomcew. Rosjanin pokonał Ukraińca Grygorija Wowczyńskiego i Japończyka Yoshihiro Nittę.

W gronie 16 zawodników na 14. pozycji ukończył sprint w kat. osób niewidomych i niedowidzących Łukasz Kubica (startujący z przewodnikiem Kacprem Gaździakiem). W jego kategorii całe podium należało do Rosji. Pierwszy finiszował Władymir Udalcow, a po nim linię mety przekroczyli Stanisław Chochlajew oraz Oleg Ponomariow.

Udany maraton

Po dniu przerwy zawodnicy rywalizowali w stylu klasycznym na długim dystansie. Siódme miejsce na 20 km wywalczył Kamil Rosiek w kat. siedząc. Polak tym samym po raz kolejny pokazał, że dobrze czuje się na dłuższych dystansach. Wygrał Jarowyj, przed Kanadyjczykiem Chrisem Kleblem oraz Koreańczykiem Eui Hyunem Sinem.

O 10 km więcej do pokonania miał Łukasz Kubica. Zajął on 10. miejsce. Ze zwycięstwa cieszył się 36-letni Brian McKeever. Kanadyjczyk, który ma w swoim dorobku aż 10 złotych medali olimpijskich, drugiego na mecie Rosjanina Aleksandra Artiomowa pokonał aż o niemal 4,5 minuty. Brąz wywalczył Thomas Clarion z Francji.

Miły akcent na koniec

Ostatniego dnia bardzo dobrze wypadł Witold Skupień. Polak w biegu na 10 km zajął dziesiąte miejsce w gronie 18 zawodników. Polak na pierwszym punkcie pomiarowym, usytuowanym na 2,5 km, był nawet ósmy, spadł jednak o dwie pozycje i na takiej też ukończył zawody. Wygrał Francuz Benjamin Daviet, przed Ruszanem Minnegułowem (Rosja) i Ukraińcem Igorem Reptiuchem.

Na 11. miejscu w gronie 16 biegaczy ukończył ostatni wyścig w sezonie Kamil Rosiek. Polak na dystansie 7,5 km przegrał miejsce w czołowej „10” z Rosjaninem Grigorijem Muryginem o trzy sekundy. Po zwycięstwo w PŚ sięgnął Iwan Gołubkow z Rosji, przed Jarowyjem i Koreńczykiem Sinem.

Wyjazd do Finlandii możliwy był dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich”, finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.