Kamil Rosiek na podium biatlonowego Pucharu Świata!

17.03.2016
Autor: PAP, fot. Robert Szaj
Kamil Rosiek leży na śniegu z karabinem

Świetnie spisał się podczas Pucharu Świata w fińskim Vuokatti Kamil Rosiek. 32-latek z Nowego Sącza, startujący w kategorii zawodników siedzących, 16 marca 2016 r. stanął na najniższym stopniu podium biatlonowej rywalizacji na dystansie 15 km.

W środę Polak mylił się na strzelnicy dwukrotnie, oba niecelne strzały padły podczas pierwszej wizyty na strzelnicy. Kamil Rosiek miał siódmy czas biegu, jednak jedynie dwie minuty doliczone do jego wyniku w wyniku niecelnych strzałów pozwoliły mu na wywalczenie wysokiej trzeciej lokaty!

Nasz biegacz przegrał jedynie z Rosjaninem Grigorijem Muryginem oraz Niemcem Martinem Fleigiem. Polak udowodnił, że niedawna piąta lokata w biegu na 15 km, podczas PŚ w niemieckim Finsterau, nie była dziełem przypadku.

Niestety, aż jedenaście niecelnych strzałów spowodowało, że w kategorii zawodników stojących Witold Skupień zajął ostatnie, dwunaste miejsce. Po złoto sięgnął Francuz Benjamin Daviet, przed dwoma rosyjskimi biegaczami Iwanem Kodłożerowem oraz Władysławem Liekomcewem. Na 10. miejscu w gronie 11 zawodniczek sklasyfikowano Iwetę Faron w biegu na 12,5 km. Polka miała pięć karnych minut doliczonych do wyniku. Triumfowała Ołeksandra Kononowa z Ukrainy przed Rosjankami Natalią Bratiuk i Anną Mileniną.

Zbyt dużo „pudeł”

Przed biegiem indywidualnym we wtorek, na inaugurację PŚ, rywalizowano w sprincie. Jedenastą pozycję wywalczył w gronie trzynastu zawodników Witold Skupień. Nasz reprezentant miał cztery niecelne strzały podczas pierwszej wizyty na strzelnicy, co przekreśliło szansę na dobre miejsce. Pierwszą lokatę zajął Igor Reptiuch. Bezbłędny na strzelnicy Ukrainiec wyprzedził Liekomcewa i Davieta.

Piętnastu zawodników rywalizowało w kat. siedząc. Kamil Rosiek mylił się dwukrotnie na strzelnicy, ostatecznie zajmując trzynaste miejsce. Wszystkie medale wywalczyli zawodnicy z

Rosji. Triumfował Murygin, przed Iwanem Gołubkowem i Romanem Pietuszkowem.

Ostatnie, 12. miejsce w sprincie na 6 km zajęła Iweta Faron. Nasza biegaczka miała cztery niecelne strzały. Najlepsza okazała się Kononowa. Ukrainka wyprzedziła Mileninę oraz Jekaterinę Rumiancewą.

Teraz biegi

Bieg indywidualny zakończył zmagania w biatlonie podczas fińskiego Pucharu Świata. W kolejnych dniach zawodnicy rywalizować będą w biegach narciarskich. Zawody potrwają od czwartku do niedzieli.

Wyjazd do Finlandii możliwy był dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich”, finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.