Kamil Rosiek siódmy na zakończenie PŚ

01.03.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Kamil Rosiek biegnie na nartach

W niemieckim Finsterau zakończył się Puchar Świata w biegach i biatlonie osób z niepełnosprawnością. Wysoką siódmą pozycję na zakończenie rywalizacji wywalczył Kamil Rosiek w biegu biatlonowym na 12,5 km.

Po dniu przerwy 25 lutego 2016 r. zawodnicy rywalizowali w Pucharze Świata (PŚ) w biatlonie w biegu indywidualnym. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobył jedynie Kamil Rosiek (kat. siedząc). Polak z sześcioma pudłami zajął 10. miejsce w gronie 13 zawodników, z których jeden nie ukończył rywalizacji. Triumfował Roman Pietuszkow. Rosjanin pokonał kolejnych na mecie Niemca Martina Fleiga oraz swojego rodaka Iwana Gołubkowa.

Dwunaste lokaty zajmowali Witold Skupień i Iweta Faron w kategorii stojąc. Nasz biegacz na 15 km z każdym strzelaniem mocno oddalał się od rywali, bowiem po każdej wizycie na strzelnicy miał doliczone trzy dodatkowe minuty do wyniku. Ostatecznie pokonał jedynie zawodnika gospodarzy Steffena Lehmkera. Najlepszy był bezbłędny na strzelnicy Ukrainiec Igor Reptiuch. Srebro wywalczył Władysław Liekomcew z Rosji, zaś brąz rodak Reptiucha – Grygorij Wowczyński.

Iweta Faron zamknęła stawkę w biegu na 12,5 km. Na strzelnicy Polka myliła się ośmiokrotnie. Zwycięstwo odniosła bezbłędna w strzelaniu Ukrainka Ludmiła Liaszenko, przed Rosjankami Jekateriną Rumiancewą i Natalią Bratiuk.

12 miejsce, a cieszy bardziej

Sobota przyniosła rywalizację w sprintach. Na liście startowej w kat. stojąc mężczyzn widniało aż 25 nazwisk, jednak ostatecznie wystartowało 23 zawodników. W tak licznej stawce dobrze spisał się Witold Skupień. Polak dotarł do półfinału i ostatecznie został sklasyfikowany na 12. miejscu. Polakowi dało to 22 punkty do klasyfikacji PŚ. W finale najlepszy był Władysław Liekomcew z Rosji, który pokonał rodaka Ruszana Minnegułowa oraz Ukraińca Grygorija Wowczyńskiego.

O pozycję wyżej sklasyfikowana została w gronie trzynastu biegaczek Iweta Faron. Polka w półfinale zajęła co prawda ostatnie miejsce, jednak Chinka z drugiego półfinału uzyskała gorszy czas. Faron tym samym zdobyła 24 pkt. do klasyfikacji PŚ. Do półfinału nie dostała się Kanadyjka Lindsey McDonald i to ona zamknęła stawkę w tej konkurencji. Po pucharowe zwycięstwo sięgnęły... dwie zawodniczki. Na pierwszym miejscu stanęły Ukrainka Oleksandra Kononowa oraz Anna Milenina z Rosji. Na najniższym stopniu podium rywalizację zakończyła rodaczka Kononowej, Ludmiła Liaszenko.

Na koniec trzy miejsca w „10”

Ostatniego dnia na biatlonowym dystansie 12,5 km bardzo dobrze wypadł Kamil Rosiek. Polak na strzelnicy pudłował trzykrotnie i ostatecznie zameldował się na mecie na siódmej pozycji. Wygrał bezbłędny Grigorij Murygin, przed rodakiem Romanem Petuszkowem. Brąz wywalczył, ku uciesze miejscowych kibiców, Martin Fleig. Startowało trzynastu zawodników, rywalizacji nie ukończył Ukrainiec Maksym Jarowyj.

W kat. stojąc wystartowało jedenastu zawodników. Witold Skupień tym razem zanotował pięć niecelnych strzałów. Polak do ósmego Keiichi Sato z Japonii stracił zaledwie 0,2 sek. Triumfował Liekomcew, który był bezbłędny na strzelnicy. Pokonał kolejnych Benjamina Davieta z Francji oraz rodaka Aleksandra Pronkowa.

Dziesięć zawodniczek brało udział w ostatniej biatlonowej konkurencji 10 km w kat. stojąc. Polka Iweta Faron miała aż osiem niecelnych strzałów i tym samym sklasyfikowana została na ostatnim miejscu. Kolejne zwycięstwo odniosła Kononowa. Druga była Milenina, zaś trzecia Liaszenko.

Ostatni w tym sezonie Puchar Świata zaplanowany jest na 5-10 marca 2016 r. w fińskim Vuokatti.