Sztangistki z medalami w Dubaju

23.02.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Justyna Kozdryk, kadr z filmiku, youtube.com
Justyna Kozdryk podnosi ciężary

Kolejny ważny etap przygotowań do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro mają za sobą nasi sztangiści i sztangistki. Egzamin zdały na pewno nasze panie, które wywalczyły trzy medale w Pucharze Świata w Dubaju, który odbył się w dn. 15-19 lutego 2016 r. Po złoto sięgnęła Justyna Kozdryk, zaś ze srebra cieszyły się Małgorzata Hałas-Koralewska i Marzena Zięba.

Świetnie w kat. 45 kg pań spisała się Justyna Kozdryk. Polka triumfowała w Pucharze Świata z wynikiem 96 kg. Nasza zawodniczka rozpoczęła od udanej próby na 92 kg, następnie zaliczyła podejście ze sztangą o cztery kilogramy cięższą. W trzeciej próbie Kozdryk nie poradziła już sobie ze sztangą ważącą jeszcze o kilogram więcej. Srebro wywalczyła Raisa Toporkowa z Ukrainy (91 kg), zaś brąz – Marina Beketowa (90 kg).

Polska zawodniczka, która 4 marca obchodzić będzie 36 urodziny, ma powody do radości. Pokonała bowiem mistrzynię świata, Ukrainkę Toporkową, już drugi raz w ważnych zawodach. Wcześniej w listopadzie 2015 r. podczas mistrzostw Europy.

Drugie podejście Justyny Kozdryk mozna zobaczyć na platformie Youtube.com.

104 kg zbyt ciężkie

Drugi medal dla Polski wywalczyła Małgorzata Hałas-Koralewska. Nasza sztangistka rywalizowała w kat. 61 kg z czterema rywalkami. W pierwszym podejściu zaliczyła 96 kg, zaś w kolejnej próbie dołożyła kolejne cztery kilogramy. Niestety, podejście do 104 kg było nieudane.

Polka zajęła ostatecznie drugie miejsce za Tetianą Szyrokoławą z Ukrainy, która w przeciwieństwie do naszej sztangistki uporała się z tym ciężarem. Brąz wywalczyła Marokanka Fatima Bahji (97 kg).

Zięba z rekordem Europy

Po srebro sięgnęła również Marzena Zięba, startująca w najwyższej kategorii wagowej +86 kg. Nasza zawodniczka po pierwszym udanym podejściu do 124 kg, dwukrotnie podchodziła do 130 kg. 35-latce, trenującej w Starcie Tarnów, ostatecznie udało się zaliczyć ten ciężar i tym samym sklasyfikowana została na drugiej pozycji, przegrywając jedynie z Nadią Ali z Egiptu (141 kg). Brąz zdobyła Irakijka Huda Ali (127 kg).

Aż dziesięć zawodniczek startowało w kat. 67 kg. Wysoką, piątą lokatę, zajęła Paulina Puziak-Przywecka, choć dopiero za trzecim podejściem uporała się ze sztangą ważącą 93 kg. Triumfowała Amal Mahmoud z Egiptu z wynikiem 113 kg. O kilogram mniej wycisnęła srebrna medalistka, Rosjanka Cheda Beriewa, a o 8 kg gorsza była Rauszan Koiszibajewa z Kazachstanu, która wywalczyła brąz.

Medal przegrany wagą ciała

Wagą ciała brązowy medal z Narongiem Kasanunem z Tajlandii przegrał Mariusz Tomczyk (kat. 59 kg). Polak rozpoczął od udanego podejścia na 166 kg, następnie – tak jak i rywal – zaatakował udanie sztangę ważącą 170 kg. Brąz miał rozstrzygnąć ciężar 175 kg, jednak ani Azjata, ani nasz reprezentant nie poradzili sobie z nim. O końcowej klasyfikacji zadecydowała więc waga ciała. Niestety, to Polak był cięższy o 42 dekagramy. Bezkonkurencyjny z wynikiem 210 kg był Sherif Othman z Egiptu. Drugie miejsce wywalczył Mohammad Tarbash z Jordanii, który uzyskał 171 kg.

W kat 65 kg nasi zawodnicy Grzegorz Lanzer i Marek Trykacz spalili swoje próby. Pierwszy nie zaliczył 170 kg, a drugi nie podniósł sztangi ważącej o 9 kg więcej. Tym samym nie zostali oni sklasyfikowani.

„Nie ma co rozpaczać”

Szanse na wysokie miejsce po dwóch nieudanych próbach na 188 kg stracił Piotr Szymeczek w kat. 80 kg. Polak ostatecznie zajął z wynikiem 183 kg dziewiąte miejsce.

- Może to nie jest jakiś powalający wynik, ale ja jestem zadowolony ze swojego startu. Grupa była trudna, rywalizacja zacięta, nic dodać, nic ująć... Walczymy do końca! W następnym tygodniu kolejny start w Malezji, więc nie ma co rozpaczać tylko walczyć dalej – skomentował swój start w Dubaju Szymeczek.

W jego kategorii zwyciężył Majid Farzin z Iranu z rewelacyjnym wynikiem 236 kg. W gronie 24 zawodników oglądaliśmy również Wawrzyńca Latusa, niestety nie został on sklasyfikowany, spalił bowiem wszystkie próby na 187 kg.

W kat. 97 kg Mateusz Woroszył zajął szóstą lokatę w gronie jedenastu zawodników. Polak zakończył zmagania z wynikiem 205 kg. W jego kategorii bezkonkurencyjny okazał się Egipcjanin Mohamed Eldib z rewelacyjnym wynikiem 243 kg.

Trzy medale sztangistek sprawiły, że Polska uplasowała się na piątej pozycji w klasyfikacji medalowej. Triumfował Egipt z 16 krążkami, w tym 10 złotymi.

Nasi zawodnicy nie mieli dużo odpoczynku. Prosto z Dubaju udali się na zawody do Malezji, które trwają w dn. 24-28 lutego.