12 naszych tenisistów stołowych jedzie do Rio

08.01.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. sxc.hu
dwie rakietki leżą na stole tenisowym przy piłeczce

12 naszych tenisistów stołowych zobaczymy na tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Do zakwalifikowanych podczas mistrzostw Europy w klasie 10 Natalii Partyki i Patryka Chojnowskiego dołączyło dziesięcioro naszych reprezentantów, którzy miejsce na Igrzyskach wywalczyli na podstawie rankingu, ogłoszonego 1 stycznia 2016 roku.

W klasie 2 w oparciu o ranking przepustkę do Rio uzyskał Rafał Czuper. Podopieczny trenera Marka Iwanickiego ma za sobą bardzo dobry rok, zwieńczony dwoma medalami mistrzostw Europy w duńskim Vejle, w tym srebrem indywidualnie. W klasie 3 olimpijską kwalifikację wywalczył reprezentant IKS Jezioro Tarnobrzeg, Maciej Nalepka. Dwóch Polaków zobaczymy w klasie 4, a mianowicie Rafała Lisa i Krzysztofa Żyłkę, zaś w klasie 8 do Rio pojedzie Piotr Grudzień.

Panie również nie zawiodły. Do Rio zakwalifikowały się: Dorota Bucław (klasa 1-2), Katarzyna Marszal (klasa 6), Karolina Pęk (klasa 9) oraz Dorota Nowacka i Krystyna Siemieniecka (klasa 11).

Z nadzieją na dwa medale

- Do Rio zakwalifikowałam się ze względu na moją pozycję rankingową (4. miejsce – przyp. red.). Jestem z niej zadowolona, choć mogło być lepiej. Od Londynu utrzymuję wysoką pozycję w rankingu. To są moje drugie igrzyska. Na pierwsze jechałam po naukę i doświadczenie, ponieważ miałam dopiero 14 lat. Mój cel na Rio to medal indywidualnie oraz oczywiście medal w drużynie z Natalia Partyką – zadeklarowała niespełna 17-letnia tenisistka z IKS Jezioro Tarnobrzeg, która do walki na Igrzyskach przystąpi jako srebrna medalistka mistrzostw Europy.

Blisko kwalifikacji w tej klasie sprawności była również druga z naszych tenisistek, Małgorzata Jankowska. Przepustkę do Rio przegrała o zaledwie 27 pkt. z Kun Hea-Kim z Korei Południowej.

Są jeszcze dzikie karty

Ostatnią szansą na uzyskanie kwalifikacji są dzikie karty od Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego oraz Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego dla 20 mężczyzn i 11 kobiet.

Cztery lata temu, na londyńskich igrzyskach, w tenisie stołowym reprezentowało nas również dwanaście osób, siedem kobiet i pięciu mężczyzn. Biało-czerwoni w stolicy Wielkiej Brytanii wywalczyli pięć medali i zajęli w tej konkurencji drugie miejsce w tabeli medalowej. Złote medale wywalczyli Natalia Partyka oraz Patryk Chojnowski (klasa 10) oraz duet Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki (klasy 6-8). Na drugim miejscu uplasowali się w rywalizacji drużynowej Patryk Chojnowski z Sebastianem Powroźniakiem (kl. 9-10), zaś na najniższym stopniu podium stanęła drużyna kobiet w składzie Alicja Eigner, Karolina Pęk, Natalia Partyka i Małgorzata Jankowska.