MŚ w Lekkiej Atletyce: drugi medal Kornobys

30.10.2015
Autor: Adrian Lipiński, fot. kadr z filmiku, youtube.com
Lucyna Kornobys przygotowuje się do rzutu oszczepem

Swój drugi medal lekkoatletycznych mistrzostw świata 2015 wywalczyła w czwartek, 29 października 2015 r., Lucyna Kornobys. Nasza zawodniczka mile będzie wspominać zmagania w stolicy Kataru, Ad-Dausze. Po brązie w pchnięciu kulą, zajęła drugie miejsce w konkursie rzutu oszczepem (kat. F34).

Lucyna Kornobys jako pierwsza wykonała swoje próby. Już pierwszy rzut na odległość 18,15 m sprawił, że Polka powoli mogła czuć się medalistką. W kolejnych próbach Kornobys nie zdołała się poprawić, jednak jej wyniki z trzech ostatnich rzutów – 17,28 m, 17,52 m i 17,33 m – dawałyby jej srebro. Lepsza od Polki okazała się jedynie Chinka Lijuan Zou z „życiówką” 20,98 m. Brąz wywalczyła Frances Herrmann z Niemiec (16,82 m). Startowało siedem zawodniczek.

„Życiówka” 16-latki

Piątą lokatę zajął w skoku wzwyż (kat. T47) Marcin Herbut. Polak poprawił swój rekord życiowy, skacząc 1,76 m. Wygrał Roderick Townsendd-Roberts z USA z rekordem mistrzostw 2,03 m. Za nim uplasowali się dwaj Chińczycy Hongjie Chen (1,88 m) oraz Wu Zhou (1,85 m).Startowało sześciu zawodników.

W relacji powyżej można zobaczyć rzut oszczepem Lucyny Kornobys i jej rywalek.

16-letnia Jagoda Kibil w finale biegu 100 m (kat. T36) zajęła szóste miejsce z nową „życiówką” 16,14 s. Mistrzynią świata została Isis Holt z Australii, bijąc rekord świata wynikiem 13,63. Druga była Brytyjka Maria Lyle z rekordem Europy – 13,92. Podium uzupełniła Brianna Coop z Australii (15,11).

Ostatnie, ósme miejsce w finale biegu na 200 m (kat. T37) zajęła Marta Langner (32,94). Złoto powędrowało do Yingli Li z Chin (28,85). Azjatka pokonała Annę Sapożnikową z Rosji (29,27) i Johannę Benson z Namibii (29,98).

Polacy w czołówce klasyfikacji medalowej

Dwie Polki – Barbarę Niewiedział oraz Arletę Meloch zobaczymy w biegu na 400 m (kat. T20). Nasze panie o medale zawalczą w piątek, 30 października, o 16:55. Wcześniej, bo o 15:00 w finale 200 m pań w kategorii niepełnosprawności T47 zobaczymy Alicję Fiodorow. Niestety, awansować nie udało się drugiej naszej reprezentantce, Katarzynie Piekart.

W klasyfikacji medalowej Polacy z piętnastoma medali (7 złotych, 4 srebrne, 4 brązowe) plasują się na siódmym miejscu. Przed naszą ekipą są Chińczycy, Rosjanie, Amerykanie, Brytyjczycy, Australijczycy i Niemcy. Choć jeden medal na swoim koncie mają 62 państwa.