MŚ w Lekkiej Atletyce: siódme złoto Polaków

29.10.2015
Autor: Adrian Lipiński, fot. R. Szaj
Barbara Niewidział z rękami w górze mija metę na wypełnionym kibicemi stadionie

Barbara Niewiedział sięgnęła po drugi złoty medal Mistrzostw Świata IPC w Lekkiej Atletyce. Tym razem Polka okazała się najlepsza na dystansie 800 m (kat. T20). To już 14. medal (w tym siódmy złoty) Polaków w rozgrywanych w katarskiej stolicy, Ad-Dausze, zawodach. Nasza reprezentacja jest na razie piąta w klasyfikacji medalowej.

Barbara Niewiedział spisuje się w Katarze naprawdę świetnie. Po zwycięstwie na 1500 m, tym razem, 28 października 2015 r., startowała na 800 m. Polka pokonała dystans dwóch okrążeń w czasie 2.22,09, sięgając tym samym po siódmy dla naszej reprezentacji złoty medal. Drugą zawodniczkę, Marię Kolcową z Rosji, pokonała o 2 sekundy i 29 setnych. Trzecia była Shirley Kerkhove z Holandii (2.24,81).

Znienawidzone czwarte miejsce

Na wysokim poziomie stał finał biegu na 200 m (kat. T47). Alicja Fiodorow, choć o setną sekundy złamała granicę 26 sekund, zajęła ostatecznie znienawidzone przez sportowców czwarte miejsce. Rywalki spisały się rewelacyjnie. Wygrała Kubanka Yunidis Castillo z czasem 25,43 s. O dziesiątą część sekundy przegrała z nią Amerykanka Deja Young, zaś o 0,15 s gorsza była Anrune Liebenberg z RPA.

Siedem zawodniczek startowało w skoku w dal w kategorii niepełnosprawności T37. Nasza reprezentantka, Marta Langner, w najlepszej próbie uzyskała 4,04 m i została sklasyfikowana na szóstej lokacie. Rekord mistrzostw świata, należący od 2011 roku do naszej zawodniczki, pobiła Żanna Fekolina z Rosji, która skoczyła 4,79 m. Drugie miejsce wywalczyła Franziska Liebhardt z Niemiec (4,57 m), zaś trzecie Rosjanka Anna Sapożnikowa (4,56 m).

Medaliści walczą dalej

Po złotym medalu w kuli, Bartosz Tyszkowski startował w środę w konkursie rzutu oszczepem (kat. F41). Wynik 33,35 m dał Polakowi siódme miejsce w gronie jedenastu zawodników. Triumfował z rekordem świata (43,67 m) Pengxiang Sun z Chin. Drugie miejsce zajął Kovan Abdulraheem z Iraku (40,93 m), zaś trzecie Brytyjczyk Kyron Duke (37,99 m).

Michał Derus, po medalach w sprinterskich konkurencjach, wystartował w skoku w dal (kat. T47). Polak w najlepszej próbie uzyskał 6,24 m. Złoto powędrowało do Chin. Fuliang Liu zakończył konkurencję z rekordem Azji – 7,19 m. Drugi był Roderick Townsend-Roberts z USA (7,08 m), a trzeci Setiyo Budihartanto z Indonezji (6,95 m).

Do czwartkowego finału biegu na 100 m (kat. T36) zakwalifikował się Marcin Mielczarek. Był piąty w swoim biegu kwalifikacyjnym, awansował jednak dzięki dobremu wynikowi (12,98 s).

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata trwają do 31 października.