MŚ w lekkiej atletyce: 4 złote medale Polaków!

26.10.2015
Autor: Adrian Lipiński, fot. R. Szaj
Dwie polskie zawodniczki biegną bieżnią na stadionie trzymając polską flagę

Siedem medali, w tym cztery złote, wywalczyli Polacy w kolejnych trzech dniach (23-25 października 2015 r.) Mistrzostw Świata IPC w Lekkiej Atletyce, odbywających się w katarskiej stolicy Ad-Dausze. Na najwyższym stopniu podium stanęli Bartosz Tyszkowski i Ewa Durska w kuli, Katarzyna Kucharska w skoku w dal oraz Barbara Niewiedział w biegu na 1500 m. Zmagania sportowców z niepełnosprawnością zakończą się 31 października.

Po dwóch brązach pierwszego dnia zmagań, drugiego dnia cieszyliśmy się już ze złota. W piątek, 23 października 2015 r., Ewa Durska po raz kolejny zgarnęła tytuł mistrzyni świata w pchnięciu kulą (kat. F20). 38-letnia zawodnicza w najlepszej próbie uzyskała 13,92 m. Drugą w klasyfikacji końcowej Rosjankę Antoninę Baranową pokonała o 51 cm. Brąz zdobyła Anastasija Mysnyk z Ukrainy (12,89 m). To czwarty tytuł dla naszej kulomiotki, do tego trzeci z rzędu.

Historia lubi się powtarzać

Na kolejnej imprezie wielkie emocje przyniósł bieg pań na 1500 m w kat. T20. Tak jak w londyńskich Igrzyskach Paraolimpijskich w 2012 r. oraz na Mistrzostwach Świata w 2013 r. ponownie oglądaliśmy dublet w tej konkurencji. 34-letnia Barbara Niewiedział w sobotę, 24 października 2015 r., wygrała z rekordem mistrzostw 4.28,58. Druga była Arleta Meloch (4.34,05), zaś trzecia Ukrainka Liudmiła Danylina (4.37,27).

Drugie polskie złoto tego dnia wywalczył w pchnięciu kulą (F41) Bartosz Tyszkowski. Zawodnik Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” triumfował z wynikiem 13,43 m. Polak pokonał Niko Kappela z Niemiec (12,85 m) i Jonathana Santosa z Brazylii (12,32 m).

Niedziela równie udana

W niedzielę w skoku w dal (kat. T20) triumfowała Karolina Kucharczyk. Po pierwszej próbie była druga, za Mikelą Ristoski z Chorwacji. Polka jednak w czwartej próbie skoczyła 5,55 m i zmieniła ją na pozycji liderki. Ostateczne Karolina Kucharczyk nie oddała pierwszego miejsca, kończąc zawody z wynikiem 5,67 m. Chorwatkę pokonała o cztery centymetry, zaś o 45cm Olenę Rozdobudko z Ukrainy.

Srebro na 200 m (T46/47) wywalczył Michał Derus z czasem 21,96 s. Przegrał o sześć setnych z Brazylijczykiem Yohanssonem Nascimento. Trzeci na mecie, Chińczyk Hao Wang, finiszował z rezultatem 22,15 s.

Drugi był również Robert Jachimowicz w rzucie dyskiem w kat. F52. Polak uzyskał w najlepszym rzucie 17,33 m. Bezkonkurencyjny był Aigars Apinis z Łotwy z rekordem świata (21,44 m). Podium uzupełnił Velimir Sandor z Chorwacji. Piąty, z „życiówką” 15,29 m, był drugi z Polaków, Adrian Imianowski. Startowało siedmiu zawodników.