Światowe sukcesy Bartka Mroza

26.10.2015
Autor: inf. pras.
trener i Bartek Mróz siedzą obok siebie, trzymając w dłoniach medale

Parabadmintonista Bartłomiej Mróz z Kędzierzyna-Koźla wywalczył złoto w singlu i deblu podczas turnieju 1-st Peru Para-Badminton Internacional w Limie. Na starcie stanęło 44 zawodników z 12 krajów.

Polak wystąpił w grze pojedynczej oraz w deblu, gdzie towarzyszył mu Kubańczyk Manuel Alejandro Del Rosario Pargas. Aby zdobyć medal złoty w debla Bartłomiej i Manuel musieli wygrać 3 pojedynki. Dwa z nich były bardzo zacięte. Kubańczyk okazał się lepszym singlistą, niż deblistą, więc Mróz wziął na siebie większy ciężar gry.

Bartek Mróz na korcie

Mimo świetnych rozgrywek Polaka w meczu z Brazylijczykami, to rywale zwyciężyli pierwszego seta. Kilka uwag trenerów Tomasza Zioło i Noemi Serviat Hung pomogło w odwróceniu przebiegu meczu - kolejne dwa sety wygrał Manuel z Bartkiem.

Mecz o złoto, gdzie rywalami polsko-kubańskiej pary byli Eduardo Oliveira z Brazylii i Brian Lesley Irmo Kliwon z Surinamu przebiegał w równie dużym napięciu, jak poprzedni. I znów rywale byli lepsi w pierwszym secie. Po zmianie ustawienia, Manuel grał przy siatce, a Bartek z tyłu kortu skutecznie atakował. To był klucz do zwycięstwa. Wygraliśmy mecz punktacją: 17-21 21-18 21-14.

Bartek Mróz gra singlem na korcie

Siła gromu

W singla jedyną niewiadomą dla Mroza był aktualny mistrz Ameryki, Brian Lesley Irmo Kliwon z Surinamu. Trener Zioło liczył, że Bartek spotka się z Kliwonem w finale, ale ten niespodziewanie został pokonany przez Kubańczyka – partnera deblowego Polaka. Brian Lesley Irmo Kliwon nie był jednak wymagającym przeciwnikiem. Bartek pokonał go w półfinale 21:10, 21:9.

W finale singla Mróz zagrał przeciwko Brazylijczykowi, Geraldowi Da Silva, którego efektywnie przyćmił, wygrywając z nim 21:10, 21:3. Żaden z singlowych rywali Bartka Mroza w całym turnieju nie zdobył więcej niż 10 punktów w secie.

Do bardzo bogatej kolekcji trofeów parabadmintonowych, Bartek Mróz dodał kolejne - dwa złote medale z Peru.