Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

22.09.2008
Autor: Marcin Urban Fot. Mazurska Szkoła Żeglarstwa
Źródło: inf. własna

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur w Giżycku odbyła się ostatnia w tym roku IV edycja V Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Wystartowały 22 załogi. Chętnych było dużo więcej. Żeglarze niepełnosprawni ruchowo ścigali się na Sasankach, a żeglarze niesłyszący na Omegach.

W sobotę do obiadu rozegrano 2 wyścigi. Wiatr był nierówny, szkwalisty 4 – 5 B i 2 omegi  miały wywrotki. Zawodnicy zostali natychmiast podjęci z wody przez obsługę ratowniczą, a omegi zostały podniesione przez bosmanów Almaturu. Nie było żadnych strat i zawodnicy po wysuszeniu wystartowali w poobiednich wyścigach.

Po obiedzie zapadła decyzja o zarefowaniu również Sasanek i dwa dalsze wyścigi przebiegły bez zakłóceń, chociaż zanotowano kilka silnych szkwałów.

Na zdjęciu: Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W kategorii niepełnosprawnych ruchowo poza konkurencją był aktualny Mistrz Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych Andrzej Bury, który wygrał wszystkie wyścigi. Drugie miejsca z wyjątkiem jednego wyścigu zajmował Wiesław Nowakowski i już po pierwszym dniu regat było jasne, że praktycznie nikt z pozostałych nie jest w stanie im zagrozić.

W kategorii żeglarzy nie słyszących we wszystkich wyścigach zwyciężył Tomasz Gumiński.

W niedzielę poranek był bezwietrzny i dżdżysty, ale wkrótce nastąpiła zmiana pogody – przyszedł wiatr  2 B i zaczęło pojawiać się okresami słońce. Rozegrano 3 wyścigi z jedną przesiadką. Faworyci nie dali szans konkurentom i wygrali całe regaty z dużą przewagą.

Organizatorzy, Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa, zapraszają zawodników na kolejną imprezę, która odbędzie się 26 -28 września 2008r. Będą to Regaty Żeglarskie o Puchar PFRON.