Sześć medali Polaków na basenie w Glasgow

20.07.2015
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Piotr Stanisławski
basen

Jeden srebrny medal i pięć brązowych krążków - to bilans reprezentantów Polski na Mistrzostwach Świata IPC w Pływaniu, które w dniach 13-19 lipca 2015 r. odbywały się w szkockim Glasgow. Najlepszy wynik - drugie miejsce - osiągnęła Oliwia Jabłońska w wyścigu na 100 m motylkiem (kat. S10).

Jabłońska popłynęła w piątek, 17 lipca, w finale 100 m motylkiem w czasie 1.09,34 - o 23 setne sekundy wyprzedzając Brytyjkę Alice Tai. Bezkonkurencyjna okazała się Sophie Pascoe z Nowej Zelandii, która czasem 1.03,74 ustanowiła nowy rekord mistrzostw świata.

Rekord Europy Joanny Mendak

Swój drugi na tych mistrzostwach medal Oliwia Jabłońska zdobyła następnego dnia w finale wyścigu na 400 m stylem dowolnym. Osiągnęła czas 4.39,62, który pozwolił jej na zdobycie brązowego medalu. Przegrała jedynie z Kanadyjką Aurelie Rivard i Francuzką Elodie Lorandi.

Tego samego dnia brąz zdobyła Joanna Mendak. Na 100 m stylem motylkowym (kat. S13) czasem 1.05,69 ustanowiła nowy rekord Europy w swojej kategorii sprawnościowej. Wygrała Daria Stukałowa z Rosji (jedyna w stawce zawodniczka z kat. S12), druga była Amerykanka Rebecca Meyers, która ustanowiła rekord świata kat. S13 (1.05,03).

Rosja przed Ukrainą

Wcześniej Joanna Mendak była też trzecia w wyścigu na 50 m stylem dowolnym (kat. S13) [/ledge/x/267259]. Dwa brązowe medale zdobyli też wcześniej Jacek Czech na 100 m stylem grzbietowym (kat. S2) [/ledge/x/267369] oraz Wojciech Makowski na dystansie 100 m stylem grzbietowym (kat. S11). [/ledge/x/267550]

Gwiazdą mistrzostw okazał się Brazylijczyk Daniel Dias, który zdobył aż osiem medali, w tym siedem złotych i jeden srebrny. Niewiele gorsi byli Ihar Boki z Białorusi, który wywalczył sześć złotych krążków i jeden srebrny medal, oraz Denis Tarasow z Rosji, zdobywca "jedynie" pięciu medali, za to wszystkich złotych.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw świata zwyciężyli Rosjanie z 32 złotymi, 18 srebrnymi i 20 brązowymi krążkami. Drugie miejsce zajęła Ukraina (21-27-15), a trzecie USA (11-11-8). Polska z sześcioma medalami zajęła miejsce 27.