Srebrni strzelcy

17.07.2015
Autor: Marek Marucha
Polak i Austriak strzelają z pistoletów na mistrzostwach strzelectwa sportowego

Zespół w składzie Szymon Sowiński (340 pkt), Sławomir Okoniewski (327 pkt) i Filip Rodzik (322 pkt) zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata Osób z Niepełnosprawnością w Strzelectwie Sportowym. W zawodach w chorwackim Osijeku w dniach 8-14 lipca 2015 r. startowało 230 reprezentantów 48 państw.

W skład ośmioosobowej reprezentacji Polski wchodzili zawodnicy – karabiniarze: Waldemar Andruszkiewicz, Tadeusz Sondej (oboje KSI START Szczecin), Kazimierz Bysiek (ZSR START Zielona Góra) oraz pistoleciarze: Szymon Sowiński (ZSR START Zielona Góra), Filip Rodzik (SKORPION Polkowice), Sławomir Okoniewski (KSI START Szczecin) oraz trener kadry narodowej Marek Marucha i trener Kazimierz Chojnacki.

W konkurencji P5 – pistolet pneumatyczny standard 40 strz. – zespół w składzie: Szymon Sowiński (340 pkt) Sławomir Okoniewski (327 pkt) oraz Filip Rodzik (322 pkt) zdobył srebrny medal zespołowo, przegrywając jedynie z reprezentacją Rosji. W tym samym składzie w konkurencji P4 – pistolet dowolny 60 strz. – zajęli zespołowo czwarte miejsce, wynikiem 1552 pkt ustanawiając nowy rekord Polski (Rodzik – 531 pkt, Sowiński – 514 pkt Okoniewski – 489 pkt).

Wysoka forma Filipa Rodzika

Indywidualnie najlepszy był Filip Rodzik, który w konkurencji P4 wszedł do ścisłego finału i po dramatycznej walce ostatecznie zajął 7 miejsce (wyniki – finał: 85,1 pkt, kwalifikacje: 531 pkt, eliminacje: 522 pkt). W kwalifikacjach P4 Filip Rodzik wynikiem 531 pkt ustanowił indywidualnie nowy rekord Polski.

Zawodnicy w powyższym składzie startowali zespołowo również w konkurencji P3 pistolet sportowy 30+30 strz. i również ustanowili nowy zespołowy rekord Polski – wynikiem 1590 pkt (Sowiński – 540 pkt, Rodzik – 525 pkt, Okoniewski – 525 pkt), zajmując ostatecznie 7 miejsce. Rodzik potwierdził swoją rosnąca formę po kontuzji, z jaką borykał się podczas Pucharu Świata w Szczecinie.

„Dziewiątka” nieszczęścia

Blisko szczęścia był Waldemar Andruszkiewicz (kwalifikacje – 7 miejsce – 630,5 pkt.), który w finale konkurencji R3 – karabin pneumatyczny 60 strz. leżąc – zajął ostatecznie 5 miejsce. Jedna „dziewiątka” uniemożliwiła mu zajęcie medalowej lokaty, a tym samym uzyskania przepustki do Rio de Janeiro.

Kazimierz Bysiek startował w najbardziej grupie osób z niepełnosprawnością najbardziej poszkodowanych, tzw. SH2, w konkurencjach R4 – karabin pneumatyczny 60 strz. stojąc – oraz R5 – karabin pneumatyczny 60 strz. leżąc – strzelał ze „zmiennym szczęściem”, wynikami R4 – 610,1 pkt oraz R5 – 622,3 pkt zajął odpowiednio 44 i 49 miejsce. Tadeusz Sondej, finalista Mistrzostw Świata, tym razem nie zakwalifikował się do ścisłej ósemki w swojej koronnej konkurenci R3, kończąc kwalifikacje na 38 miejscu wynikiem 624,5 pkt.

Uzyskane wyniki Szymona Sowińskiego, Sławomira Okoniewskiego, Waldemara Andruszkiewicza dają przepustkę do listopadowego Pucharu Świata w Fort Benning – USA, gdzie będą walczyć o miejsce kwalifikacyjne do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.