Regaty - Polacy coraz bliżej Paraolimpiady

29.06.2015
Autor: inf. pras.
reprezentanci państw wiosłują podczas zawodów

Regaty World Cup odbywały się w terminie 17-22 czerwca we włoskiej miejscowości Varese. W zawodach wzięli udział najlepsi polscy zawodnicy z niepełnosprawnościami w dwóch kategoriach: pojedynczej (pracujące ręce) – ASM1x i w parze (pracuje tułów, ręce)  TAmix2x. W regaty zaangażowało się 16 państw.

Przed walką o Puchar Świata w Varese miał miejsce wyścig kwalifikacyjny w Wałczu, który wyłaniał reprezentantów Polski we Włoszech. W ten sposób, Jarosław Kailing mógł wystartować w kategorii ASM1x, a w parze TAmix2x Jolanta Pawlak i Michał Gadowski.

Walka Kailinga

W pierwszym przedbiegu Jarosław Kailing wylosował trzech mocnych zawodników: Rosjanina, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Świata i Igrzysk; Niemca, finalistę Mistrzostw Świata; Brazylijczyka, wielokrotnego finalistę i medalistę Mistrzostw Świata; Białorusina, złotego medalistę Mistrzostw Europy na ergometrze.

Na mecie Polak zajął 4 miejsce wygrywając z Białorusinem i przegrywając o 2,2 sek. z Brazylijczykiem i  3,4 sek. z Niemcem.

Jarosław Kailing

W półfinale Kailing spotkał się z Australijczykiem, wielokrotnym Mistrzem Świata i medalistą Paraolimpijskim; Rosjaninem; Brazylijczykiem; Białorusinem i  Holendrem, finalistą Mistrzostw Świata.

Jarek popłynął bardzo dobrze podjął walkę z najlepszymi zawodnikami na świecie od samego początku dystansu. Zajął 5. miejsce i awansował do finału B uzyskując czas 5:08. Z powodu braku sił, nie udało mu się zawalczyć w finale A.

Szanse na Paraolimpiadę

Podczas przedbiegów 500 m. nasi zawodnicy Jolanta Pawlak i Michał Gadowski zmagali się z medalistami i finalistami Mistrzostw Świata: Francją, Ukrainą i Izraelem. Polacy zajęli 3. miejsce, zostawiając za sobą jedynie Izraelczyków.

W repasażu zajęli drugie miejsce, nieznacznie przegrywając z Holandią i awansując do finału A, w którym pobili życiowy rekord.