Wersja do druku

Pożeglowali po puchar

11.08.2008
Autor: Mazurska Szkoła Żeglarstwa

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur Giżycko odbyła się III Edycja V Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.  Wystartowały 24 załogi. Ponownie nie mogli wystartować wszyscy chętni, gdyż dofinansowaniem objęte zostało jedynie 20 załóg.

Rozegrano 8 wyścigów systemem przesiadkowym na jachtach dostarczonych przez Almatur. Żeglarze niepełnosprawni ruchowo ścigali się na Sasankach (załogi 3 osobowe), a żeglarze niesłyszący na Omegach (załogi 4 osobowe).

W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo od początku walka o zwycięstwo toczyła się między Wiesławem Nowakowskim z Kwidzynia  i Andrzejem Burym z Jastrzębia Zdroju, aktualnym Mistrzem Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Początkowo prowadził Nowakowski, ale w drugim dniu regat miał pecha, gdyż w dwu wyścigach, w których prowadził został przed samą metą zablokowany przez inny jacht. Takiej okazji oczywiście nie przepuścił Bury i wygrał oba wyścigi, a w konsekwencji całe regaty.

Za ich plecami trwała zażarta walka o trzecie miejsce. Po pierwszym dniu prowadził Zbyszek Szczepaniak z Mrągowa, ale konkurenci nie zasypiali gruszek w popiele i wykorzystali jego słabszą dyspozycję w niedzielę.

W kategorii żeglarzy niesłyszących kolejny raz zwyciężył Tomasz Gumiński z Warszawy, chociaż z nie tak dużą przewagą jak zazwyczaj. Poziom czołowych zawodników w obu kategoriach powoli się wyrównuje, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe w końcowej klasyfikacji.

Organizatorzy zaprosili zawodników na IV Edycję V Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych (19-21 września) oraz Regaty o Puchar PFRON (26-28 września), które kończą tegoroczny sezon regatowy.