Alpejskie MŚ: 17-latek z Rosji zgarnia wszystko

12.03.2015
Autor: Tomasz Przybyszewski, Olga Pieńkowska, fot. R. Szaj
Alpejczyk na sledżu w dynamicznym zjeździe

10 marca 2015 r. zakończyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim Osób z Niepełnosprawnością, które od początku miesiąca rozgrywane były w kanadyjskim ośrodku narciarskim Panorama. Z polskich zawodników najlepiej zaprezentował się niedowidzący Maciej Krężel, który wraz z przewodniczką Anną Ogarzyńską zajął wysokie, 5. miejsce w slalomie.

Krężel dołożył do tego dwie szóste pozycje: w superkombinacji i slalomie gigancie. Był też 11. w supergigancie. Dobre, siódme miejsce w silnie obsadzonym slalomie gigancie (wystąpiło 28 zawodników) zajął Igor Sikorski, startujący w pozycji siedzącej; na sledżu. Z kolei 11. na 33 alpejczyków stojących, startujących w slalomie, był Andrzej Szczęsny. Dołożył do tego 17. miejsce w slalomie gigancie, w którym cztery miejsca niżej był Amadeusz Iwanowski.

Po 5 złotych medali

Rewelacją mistrzostw byli Francuzka Marie Bochet (kat. zawodniczek stojących) oraz ledwie 17-letni Rosjanin Aleksiej Bugajew (kat. zawodników stojących), którzy zwyciężyli we wszystkich konkurencjach, w których startowali, czyli w zjeździe, slalomie, supergigancie, superkombinacji i slalomie gigancie.

Po pięć medali zdobyły także: reprezentująca Australię Melissa Perrine – trzy złote (zjazd, supergigant i superkombinacja), srebro (slalom) i brąz (slalom gigant) – w konkurencjach osób z dysfunkcją wzroku oraz Niemka Anna Schaffelhuber – dwa złote (supergigant, slalom gigant), dwa srebrne (slalom i superkombinacja) oraz brązowy (zjazd) – wśród zawodniczek siedzących.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw pierwsze miejsce zajęła Rosja z 10 złotymi, 4 srebrnymi i 5 brązowymi krążkami, wyprzedzając Francję (5-1-1) i Niemcy (4-6-3).