ME w lekkoatletyce: Grad medali drugiego dnia

21.08.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: Tylkoigrzyska.pl

Kolejny świetny dzień mają za sobą polscy lekkoatleci. W środę 20 sierpnia 2014 r., drugiego dnia rywalizacji podczas Mistrzostw Europy Osób z Niepełnosprawnością w Swansea (Walia), nasi zawodnicy wywalczyli sześć medali, w tym dwa złote: Łukasz Mamczarz w skoku wzwyż (kategoria T42) oraz Michał Derus na 200m (T47). Polacy po dwóch dniach rywalizacji mają na koncie trzynaście medali (3 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych).

W skoku wzwyż (T42, zawodnicy po amputacjach) liczyliśmy na Łukasza Mamczarza. Nie zawiódł. Nasz brązowy medalista z Londynu wygrał z wynikiem 1,71 m. Srebro powędrowało do Turka Barisa Telli, zaś brąz do drugiego z Polaków Marcela Jarosławskiego (1,50 m).

Mistrzem Europy na 200m (T47) został Michał Derus. Nasz sprinter uzyskał czas 22,47. Podium uzupełnili Rosjanie. Drugi, z "życiówką" 22,86, był Alieksiej Kotłow, zaś trzeci Wadim Trunow (23,00). Nie ukończył wyścigu drugi z Polaków Maciej Kęsicki. Startowało sześciu zawodników.

Drugie medale Fiodorow i Sochala

Swój drugi medal na tych mistrzostwach wywalczyła w Swansea Alicja Fiodorow. Po złocie na 400 m, w środę zdobyła srebro na 100 m (T47). Polka przegrała jedynie z Rosjanką Nikol Rodomakiną, która uzyskała czas 12,58. Nasza zawodniczka skończyła bieg z rezultatem 13,10. Brąz wywalczyła Styliani Smaragdi z Grecji z wynikiem 13,79.

Nasz medalista paraolimpijski Mateusz Michalski, startujący zazwyczaj w rywalizacji osób niewidomych i niedowidzących (kat. T12), w Walii startuje w kategorii wyższej, czyli osób bardziej sprawnych. Na dystansie 100 m wywalczył srebro, kończąc bieg tuż za Radoslavem Zlatanovem z czasem 11,34. Bułgar był lepszy jedynie o 12 setnych. Podium uzupełnił z czasem 11,54 Philipp Handler ze Szwajcarii. Siódmy był drugi z naszych zawodników Daniel Woźniak (11,82). W tej kategorii startowało piętnastu zawodników, a do wyłonienia medalistów potrzebowano zorganizowania półfinałów.

Brązowy medal w rzucie dyskiem połączonych kategorii F37/F38 wywalczył Tomasz Blatkiewicz z wynikiem 835 pkt (45,61 m). Wygrał Ukrainiec Mykoła Żabniak z wynikiem 1015 pkt (54,89 m). Drugi był Litwin Mindaugas Bilius z nową "życiówką" 925 pkt (49,59 m).

Na najniższym stopniu podium stanął w rzucie szczepem (F41) 20-letni Bartosz Tyszkowski. Polak uzyskał rekord życiowy 34,77 m. Lepsi byli w siedmioosobowym finale jedynie Niemiec Mathias Mester (38,69 m) oraz Kyron Duke z Wielkiej Brytanii (36,60 m).

Drugi medal zdobył Maciej Sochal. Po medalu w rzucie maczugą stanął też na podium w pchnięciu kulą (F32). Rywalizowało zaledwie czterech zawodników, z których jeden oddał trzy nie mierzone pchnięcia. Wygrał Władysław Frołow z Rosji (9,02 m), przed Dimitriosem Zisidisem (7,61 m). Polak do Greka stracił osiem centymetrów.

Pozostałe finały

Blisko medalu był Tomasz Hamerlak na 1500 m (T54). Nasz zawodnik z czasem 3.23,36 zajął czwarte miejsce ze stratą zaledwie 19 setnych do trzeciego Juliena Casoli z Francji. Złoto wywalczył rekordzista świata Marcel Hug (3.21,55), a srebro Niemiec Alhassane Balde. Startowało siedmiu zawodników.

W rzucie oszczepem (F34) piąty był Mateusz Wojnicki. Nasz zawodnik uzyskał 19,14 m. Najlepszy był Daniel Scheil. 41-latek z Niemiec po triumfie we wtorek w dysku w środę okazał się najlepszy w oszczepie z wynikiem 26,75 m.

Szóste miejsce w skoku w dal (T37) zajął Mateusz Owczarek z wynikiem 4,95 m. Złoto powędrowało do Ukraińca Andrija Onufrijenki (5,71 m). Pokonał on o centymetr Władysława Barinowa z Rosji. Startowało ośmiu zawodników.

Siódmą (przedostatnią) lokatę w biegu na 5000 m (T13) uzyskał Łukasz Wietecki. Nasz zawodnik uzyskał czas 16.18,61. Wygrał Hiszpan Alberto Suarez Laso (14.56,03), przed Aleksem Achtiamowem z Rosji (15.07,13).

W skoku w dal Michał Derus z wynikiem 5,80 m zajął miejsce siódme w gronie dziewięciu zawodników. Złoto wywalczył Georgios Kostakis z Grecji (6,50 m).

Miejsce dziewiąte w jedenastoosobowej stawce zajął z wynikiem 28,91 m 51-letni Krzysztof Smorszczewski w rzucie dyskiem (F56). Najlepszy był Azer Olochan Musajew (41,63 m).